Výběr z tisku 2010

31.12.2010  Ceny drahých kovů letos prudce rostly, palladium na dvojnásobku

Ceny drahých kovů v letošním roce díky slabšímu kurzu dolaru a ekonomickým nejistotám ve světě prudce vzrostly. Růst vedlo palladium, jehož cena se více než zdvojnásobila. Stříbro získalo 80 procent a je na maximech za 30 let, zlato s růstem o 30 procent končilo na dohled nedávných rekordních maxim. 

30.12.2010  Cena drahých kovů nadále roste
Stříbro se dnes po ránu na asijských trzích dostalo na třicetileté maximum. Zlato včera posílilo nejvýrazněji od počátku listopadu. Zdražila i platina. Poptávka po drahých kovech tak i nadále roste a to zejména kvůli obavám z rozšíření evropské dluhové krize. Ty podle všeho ani v novém roce hned tak nezmizí. A to podle některých analytiků znamená, že zlato a ostatní drahé kovy budou sázkou na jistotu.

20.12.2010  Důvěra v US státní dluhopisy upadá
Prodej státních dluhopisů je založen výhradně na důvěře zejména (nejen) konzervativnějších investorů, která musí směřovat k tomuto instrumentu jako základnímu kameni kapitálového trhu země. Po desetiletí se cenné papíry US Treasury těšily tomuto sentimentu a nikdo nepochyboval o tom, že by to někdy mohlo být jinak. Bohužel situace se postupně mění k horšímu…

08.12.2010  Investoři přestávají věřit měnám, komodity zdražují
„Jsem zpět!“ Tak by se mohla po včerejšku hlásit na kapitálových trzích troyská unce zlata. Ta během obchodní seance na komoditních trzích vystoupala po nedávném propadu až o 100 dolarů na nová historická maxima.

08.12.2010  Cena zlata dosáhla nového rekordu 1430,95 dolaru za unci
Cena zlata v úterý vystoupila na nový rekord druhý den za sebou. Později však klesla pod předchozí závěr, protože si obchodníci z trhu odnášeli zisk. Úterní nejvyšší cena byla 1430,95 dolaru za troyskou unci (31,1 gramu). Cenu zlata podporuje dluhová krize v eurozóně a signály dalšího kvantitativního uvolňování americké měnové politiky.

07.12.2010  Stříbro překonalo třicetiletý rekord
Světovými trhy dnes otřásl další komoditní rekord. Cena stříbra se totiž během dnešního obchodování poprvé od roku 1980 přehoupla nad hranici 30 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Za vyššími hodnotami žene stříbro především silná investiční poptávka a také příznivá nálada na trzích drahých kovů.

07.12.2010  Zlato je na dalším rekordu. Kvůli krizi v eurozóně
Cena zlata v noci na dnešek vystoupila na nový rekord 1427 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu) a stříbro se dostalo na nové maximum za 30 let. Dnes v Asii zlato z maxima mírně sestoupilo, nadále jej však podporuje dluhová krize v eurozóně a signály možného zvýšení rozsahu kvantitativního uvolňování americké měnové politiky.

06.12.2010  Evropská dluhová krize ohrožuje stále větší země
Zdá se, že evropská dluhová krize vstoupila do nové nebezpečné fáze, která by se mohla stát rozhodující. Investoři se již nezaměřují na malé periferní státy, místo toho se pozornost přesunula na větší ekonomiky. Přirážky na úrocích, které musí Španělsko a Itálie platit navíc oproti Německu, dosáhly tento týden rekordní výše.

02.12.2010  Číňané skupují zlato, dovoz vzrostl šestinásobně
Čína dovezla od ledna do října 209,72 tuny zlata, což je proti stejnému období loni šestinásobně více. Řekl to dnes ředitel burzy zlata v Šanghaji Šen Siang-žung. Čína takové údaje prakticky nezveřejňuje, informaci tohoto druhu lze tedy považovat za výjimečnou. Šen řekl, že za mimořádně silným růstem dovozu je převážně vytrvalá investiční poptávka. 

01.12.2010  Lov sa začal: Kto bude ďalší na rade?
Situácia je vyriešená. Gréci ako aj Íri budú splácať svoje dlhy z ďalších požičaných peňazí. Teda aspoň dočasne sa budeme tváriť, že to dokážu. Eurokomisár Rehn potvrdil, že vlastníci dlhopisov (európske banky) nebudú mať žiadne straty z vlastníctva rizikových dlhopisov. Ťarcha je plne prenesená na občanov uvedených krajín. Akcie bánk ako aj euro môžu opäť rásť. No zdá sa, že opäť iba krátkodobo. Otázkou ostáva, kto je ďalší na rade? 

29.11.2010  Španělsko je další zemí na řadě, říká prorok krize
Španělsko je velkým problémem, prohlásil americký ekonom Nouriel Roubini dnes během svého vystoupení v Praze. "Není zde dostatek prostředků na záchranu Španělska, pokud se potíže objeví," upozornil.

29.11.2010  Amerika môže skolabovať do 15 dní !
Najväčší experiment v dejinách ľudstva - kvantitatívne uvoľňovanie. Súčasný výpredaj dolára je len malou predzvesťou toho, čo by mohlo prísť. Keď sa Čína rozhodne, môže potopiť ekonomiku USA. Tá bez Číny nevydrží viac ako 15 dní. Stredajší krok americkej centrálnej banky ju k tomuto rozhodnutiu poslal veľmi blízko.

25.11.2010  Dluhová krize postupuje Evropou: Další na řadě může být Belgie
Země s třetím největším státním dluhem v Evropě je už měsíce bez vlády. Trhy ženou výnosy belgických dluhopisů vzhůru. Investoři vyhnali na rekordní maxima rizikové příplatky u belgických dluhopisů v obavách, že zemi hrozí finanční krize podobně jako Portugalsku, Itálii a Španělsku. Desítky miliard eur pomoci od EU již dostává Řecko a upřesňuje se výše pomoci irským bankám.

23.11.2010  Jsou dny kapitalismu sečteny?
Byla finanční krize nezbytná a svědčí o nestabilitě kapitalismu v současné podobě, nebo jsou její příčiny jiné? O tom se vedou diskuse, mnohdy s ideologickým podtextem. Bližší pohled ale naznačuje, že ji způsobily některé socialistické prvky, které pokřivily tržní ekonomiku.

23.11.2010  Investiční mágové sází nadále na zlato
Ani obrovský růst cen zlata v letošní roce - o téměř čtvrtinu - neodradil od investic do vzácného kovu velká jména světového byznysu jako je George Soros, John Paulson a Paul Touradji. Ti patří mezi investiční smetánku a jejich nákupy tak mohou signalizovat, že zlato má ještě před sebou další zisky.

22.11.2010  Důvodů k růstu cen zlata stále přibývá
Diskuse okolo zlata v posledních měsících mírně utichla, historické rekordy jsou však stále na denním pořádku. Naposledy v první polovině listopadu jeho cena vystoupala nad 1 400 dolarů za unci a v plném lesku si tak zlato připomnělo desetiletou růstovou šňůrou.

Diskuse okolo zlata v posledních měsících mírně utichla, historické rekordy jsou však stále na denním pořádku. Naposledy v první polovině listopadu jeho cena vystoupala nad 1 400 dolarů za unci a v plném lesku si tak zlato připomnělo desetiletou růstovou šňůrou.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/duvodu-k-rustu-cen-zlata-stale-pribyva-dyc-/inv.asp?c=A101119_143736_inv_babDiskuse okolo zlata v posledních měsících mírně utichla, historické rekordy jsou však stále na denním pořádku. Naposledy v první polovině listopadu jeho cena vystoupala nad 1 400 dolarů za unci a v plném lesku si tak zlato připomnělo desetiletou růstovou šňůrou.

Diskuse okolo zlata v posledních měsících mírně utichla, historické rekordy jsou však stále na denním pořádku. Naposledy v první polovině listopadu jeho cena vystoupala nad 1 400 dolarů za unci a v plném lesku si tak zlato připomnělo desetiletou růstovou šňůrou.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/duvodu-k-rustu-cen-zlata-stale-pribyva-dyc-/inv.asp?c=A101119_143736_inv_bab

17.11.2010  Aká je skutočná cena zlata?
O manipulácii zlata (a aj striebra) bolo toho popísané naozaj dosť. Niekedy sa zdá, že investori sú síce presvedčení o manipulácii tohto trhu, ale nevedia presne ako takýto manipulačný mechanizmus funguje. Poďme si teda ozrejmiť fakty, ktoré nám poslúžia k pochopeniu, čo sa vlastne na trhu so zlatom deje. Vychádzať budeme zo štúdie Adriana Douglasa, člena správnej rady Gold Anti – Trust Action Committee (GATA). 

16.11.2010  Kvůli Číně spadla cena zlata nejvíce za čtyři měsíce
Cena troyské unce zlata na komoditní burze v New Yorku klesla nejvíce za poslední čtyři měsíce. Komoditní analytici mají jasno v tom, kdo za to může. „Příčinou posledního dění na globálních kapitálových trzích jsou kroky čínské centrální banky, která opět zvedla úrokové sazby,“ konstatoval analytik Ole Sloth Hansen ze Saxo Bank. Aktuálně se cena zlata pohybuje okolo 1380 dolarů za troyskou unci.

15.11.2010  V bouřlivém prostředí se držte těžkých kovů a kupte zlato. To bude vaše jistota
Centrální banka Spojených státu, zvaná FED, tlací do oběhu pořád větší množství dolaru, aby tak udržela svoje exporty levné, a tím pádem i konkurenceschopné. Dalším problémem je ohromný odliv kapitálu z Ameriky, kde je nízká (dejme tomu žádná) úroková míra, zejména do rozvojových zemí. Těm se daná situace zrovna nelíbí, protože příliv kapitálu způsobuje nechtěné výkyvy v jejich domácí měně.

12.11.2010  Zemědělské komodity a cenné kovy jsou nejbezpečnější dlouhodobou investicí
"Nejbezpečnější dlouhodobé pozice jsou na cenných kovech a v zemědělství. Rally na zlatě ještě není na maximu,“ řekl analytik Deutsche Bank Michael Lewis. Cenné kovy včetně zlata a zemědělské komodity v následujících měsících pravděpodobně dále porostou vzhledem k oslabujícímu dolaru, který se spolu s pevně danou nabídkou projevuje v rostoucí poptávce."

11.11.2010  Zlatý standard by vyhnal cenu zlata na 7 000 dolarů za unci
Také se vám zdá, že se cena zlata utrhla ze řetězu a nepochopitelně roste? Nebo že jde o nepodložený růst? Podívejme se na problém z jiné strany. Šéf Světové banky nedávno připustil vytvoření zlatého standardu, což by znamenalo, že zlato začne fungovat jako protiváha papírovým nekrytým penězům.

09.11.2010  Zlato je navzdory sílícímu dolaru na rekordu, zdolalo 1400 dolarů
Cena zlata se dnes navzdory sílícímu dolaru vrátila k růstu a jeho cena ve večerních hodinách vůbec poprvé v historii vystoupila nad hranici 1400 dolarů za troyskou unci. Za obnoveným zájmem jsou podle analytiků především obavy z toho, že druhá fáze takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky v USA povede k růstu inflace. Vedle zlata se zvyšují i ceny dalších drahých kovů, včetně palladia či stříbra. 

08.11.2010  Zoellick navrhuje debatovat o znovuzavedení zlatého standardu
Přední světové ekonomiky by měly zvažovat znovuzavedení modifikovaného zlatého standardu, který by se mohl stát vodítkem kurzových relací jejich měn. Navrhl to dnes v britském listu Financial Times prezident Světové banky Robert Zoellick.

08.11.2010  Amerika pod palbou
"Nové" dolary v oběhu straší rozvojové země i Evropu. Ceny surovin rostou. Světové trhy se připravují na záplavu nových dolarů, které do oběhu pustí americká centrální banka. Míru znepokojení investorů symbolizuje cena zlata, které v pátek chybělo k dosažení hranice 1400 dolarů za troyskou unci jen pět čtvrťáků. Zlato tak od zasedání Fedu poskočilo o celých 50 dolarů.

07.11.2010  Pohľad na skutočnú (hyper)infláciu
Analýzy z dielne Caseyho výskumného tímu často prinášajú užitočný náhľad na skutočnú infláciu, ktorá momentálne ničí reálne aktíva v USA, ale nie len tam. Nie je prekvapením, že štatistiky reálnej inflácie nie sú obsiahnuté v oficiálnych štatistikách FEDu. 

06.11.2010  ČNB nepočkala s prodejem zlata a přišla o 27 miliard
Cena zlata na světových trzích nepřetržitě roste už skoro jedenáct let. Kdyby Česká národní banka (ČNB) neprodala bezmála 56 tun žlutého kovu v letech 1997 a 1998, ale až letos, mohla Česká republika na této transakci při zohlednění vývoje kurzu koruny vůči dolaru vydělat podle propočtů Práva o 27 miliard korun víc.

05.11.2010  Zlato se dostalo na další rekord ke 1400 dolarům za troyskou unci
Cena zlata dnes dále rostla a odpoledne se vyhoupla na nový rekord těsně pod hranici 1400 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Investoři sázejí na to, že uvolnění měnové politiky americkou centrální bankou (Fed) zvýší inflaci a oslabí kurz dolaru. 

05.11.2010  Cena zlata je na novém maximu. Cramer očekává další růst
Jim Cramer, excentrický analytik a investor vystupující v televizní stanici CNBC, ve svém pořadu „Mad Money“ uvedl, že se shodne s proslulým investorem Julianem Robertsonem z Tiger Management na tom, že nákup producentů zlata je velmi dobrý nápad.

04.11.2010  Zlato je na novém rekordu, cena se vyšplhala nad 1390 dolarů
Cena zlata se během dneška výrazně zvyšovala a večer se dostala na nový rekord vysoko nad 1390 dolarů za troyskou unci. Zaznamenala tak nejvyšší denní nárůst od letošního května a spolu s ní se zvyšovaly i ceny dalších komodit. Hlavním důvodem k růstu byl krok americké centrální banky (Fed) zahájit další kolo takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. 

02.11.2010  Nenechte se zaslepit leskem diamantů
Poslední tři roky stíhá jedna krize druhou – americká hypoteční se přelila v globální finanční, ta zase v evropskou rozpočtovou. Není divu, že jsou investoři vystresovaní a hledají jistoty. Mimo jiné v drahých kovech a diamantech. Diamanty ale nejsou zlato.

01.11.2010  Cena zlata sedminásobně vzroste, očekává manažer penzijního fondu
Deset tisíc dolarů za unci? Většina analytiků astronomickým nárůstům u zlata nevěří.V průměru mají penzijní fondy ve zlatě sotva jedno procento aktiv. Ačkoli cena zlata se už asi deset let vytrvale zvyšuje, velká část analytiků předpovídá, že růst ceny kovu není zdaleka u konce.

21.10.2010  Zlatá horečka komplikuje život bankám, už nemají kam dát zlaté cihly
Už tisíce let je zlato symbolem bohatství a přepychu. Vždycky bylo kovem králů a zámožných obyvatel. Investoři si to uvědomují, a proto kov skupují ve velkém. Poprvé v historii je tak v rukách drobných klientů více zlata, než vlastní centrální banky.

20.10.2010  Peter Schiff: Začíná deprese, kupujte zlato a zbavte se dolarů
Pro ceny zlata neexistuje žádný horní limit. Ze současných cen vzrostou několikanásobně – na tisíce dolarů za unci. Lidi to bude šokovat. Překvapuje mě, že zlato je stále tak levné jako nyní. Vím, že jeho cena poroste, může i raketově vystřelit.

18.10.2010  Monetární dirigismus: Globální loupež na obzoru?
Finanční krize, ekonomická recese, krize veřejných financí. Tyto téměř magické formulky omílají média každý den. Jenže co budou nebozí novináři dělat, až ta sousloví semelou na prach, kde vezmou novou náplň do svých „kecomlejnků“. Potřebují nový, neokoukaný termín – a já bych jeden měl, tady je, dámy a pánové: monetární dirigismus.

17.10.2010  Fed připravuje další záchranný balíček pro americkou ekonomiku
Amerika chystá další finanční injekci, která by měla povzbudit hospodářství. Ekonomika USA neroste tak rychle, jak by si mnozí přáli, například nezaměstnanost je stále na vysoké úrovni. O přípravě záchranného balíčku informoval šéf Fedu Ben Bernanke. Jedná se jen o výši pomoci. 

16.10.2010  Legendární investor Jim Rogers - světová ekonomika se může zhroutit v roce 2012
Legendární investor Jim Rogers vybírá zisky z Číny, eura a komodit. Cenový cíl 2 000 dolarů za unci zlata není u Jima nic nového. S 11,8% ročním růstem cen zlata a 14% poklesem eura vůči dolaru by se kontrariánský investor mohl rozhodnout prodat zlato a nakupovat eura. Jaké je Rogersovo současné portfolio?

15.10.2010  Finanční mágové a svět nesvéprávných…1
Nejlepší probrání je po ránu, když si pustíte internet a čtete aktuální zprávy. Alespoň já se ihned zaktivuju a už mi pění krev! Dnes mi hnuly žlučí články na Seznamu. Nejenom že vás tyto zprávy opatrně připravují na totální kolaps, ale zároveň vás nastavují, jak se nechat dobrovolně okrádat! Naprogramují mozek… Nejprve vás namasírují politické slogany. Pak vás navštíví „finanční poradce“ a zkáza je hotová!!!

15.10.2010  Finanční mágové a svět nesvéprávných… 2. Jak se startuje inflace…
Mám tu jeden příklad, jak se do našeho domova nastěhuje stále více moderní ”odsavač” majetku. Vemte si třeba základní potřeby jako je voda, plyn, elektřina. Nemáte šanci jejich cenu ovlivnit. Tedy směrem dolů! Příklad u vody. V médiích se spustí zpráva, že voda zřejmě podraží… Lidé začnou šetřit a firma s vodou nesplní plánovaný odběr a vodu zdraží!

14.10.2010  Zlato díky signálům Fedu vystoupilo na nový rekord nad 1370 USD
Ceny zlata dnes vystoupily na nová maxima nad 1370 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Růst na nové rekordy zlato obnovilo kvůli oslabení dolaru poté, co americká centrální banka (Fed) signalizovala, že poskytne největší ekonomice světa svou měnovou politikou novou podporu. Cena stříbra se díky tomu vyšplhala na nové maximum za 30 let.

13.10.2010 Goldman Sachs zvýšil cílovou cenu zlata o 20% na 1650 USD
Americká investiční banka Goldman Sachs zvýšila roční cílovou cenu zlata o více než 20 procent na 1650 dolarů. za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Banku k tomu vedou vyhlídky slabého oživení americké ekonomiky a nízké úrokové sazby. To je podle ní záruka, že budou mít investoři o zlato dál zájem.

07.10.2010  Zlato zůstává daleko od historických maxim
Zlato zdolává v posledních dnech jeden cenový rekord za druhým, ale stále není tak drahé, jako už v minulosti bývalo. Po očištění od inflace jeho cena zůstává hluboko pod svým vrcholem z ledna roku 1980. Troyská unce tehdy po ropné krizi vyskočila až na 873 dolarů.

07.10.2010  Češi propadli zlaté horečce
Cena zlata dnes útočí na 1360 dolarů za troyskou unci a podle prognóz i nadále výrazně poroste.. Obchodníci čelí velké poptávce po investičním zlatě.Zlato, jehož cena na trzích v současné době každý den zdolá nový rekord, pobláznilo české investory i domácnosti. Poslední hranice, kam vystoupalo ve čtvrtek je 1358 dolarů za unci.

06.10.2010  Nejbohatší přesouvají zdroje z finančního systému do fyzického zlata
Nákupy fyzického zlata a investicemi do těžebního sektoru odpověděli nejbohatší investoři podle správců jejich majetku na finanční a ekonomickou krizi, započatou v roce 2007. Nákupy fyzického zlata jednotlivci dosahují až tun drahého kovu a znamenají odčerpávání prostředků mimo finanční systém, jenž nadále ovládá nestabilita.

06.10.2010  Cena zlata vyskočila na nové maximum poté, co BOJ srazila sazby na nulu
Cena nejcennějšího kovu s okamžitým dodáním v úterý večer vyskočila o více jak 26 dolarů a zdolala nový historický vrchol 1341 dolarů za trojskou unci poté, co japonská centrální banka nečekaně snížila úrokové sazby na nulu. Trh drahých kovů do značné míry odráží nejistotu a většina nevylučuje v budoucnu ještě vyšší cenu.

05.10.2010  Zlato vystoupilo na nový rekord 1328 dolarů za unci
Zlato se opět vyšplhalo na nový rekord, a to na 1328 dolarů za troyskou unci. K růstu vzácného kovu pomohla Japonská centrální banka, ale i slabší dolar, který podpořil poptávku. Cena zlata již od začátku roku vzrostla o 21 procent. Vzrostla i cena stříbra, která se dostala na třicetiletá maxima.

05.10.2010  Banky nemají kam dávat zlato. Otevírají nové sejfy
Podzemní zlatý trezor americké banky JP Morgan, který byl v 90. letech zakonzervován, je znovu otevřen. A americký finanční dům zdaleka není jediný, který znovu zprovozňuje sejfy na zlato. Investoři totiž v nejistých dobách stále více prahnou po zlatých prutech a banky již nemají jejich poklady kde uskladňovat.

02.10.2010  Centrální banky sází po dvaceti letech opět na zlato
Takřka po dvacet let se centrální banky celého světa snažily zbavit svých kdysi vysoce ceněných zlatých cihel. Okolo přelomu tisíciletí byly výprodeje zlatých rezerv tak zuřivé, že někteří obchodníci začali přirovnávat centrální banky ke zlatokopům, kteří v dobách zlaté horečky 19. století zaplavili trh drahým kovem. Zlato, které bylo po staletí považováno za symbol měnové stability, najednou vyšlo z módy.

01.10.2010  Americká ekonomika si možná vyžádá další pomoc, uvedla centrální banka
Pokud se stav americké ekonomiky a její vyhlídky nezačnou už brzy zlepšovat, chce se o její částečnou resuscitaci pokusit tamní centrální banka. Šéf její newyorské pobočky William Dudley řekl, že úřad zvažuje další podpůrné kroky kvůli vysoké nezaměstnanosti a příliš nízké inflaci.

01.10.2010  Zlato dál prudce zdražuje, cena poprvé vystoupila nad 1320 USD
Cena zlata dnes na komoditních trzích pokračovala v růstu a nezabránil jí v tom ani fakt, že kov zdolává v posledních týdnech jeden rekord za druhým. Na komoditní burze v Londýně se cena poprvé v historii dostala nad 1320 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). K dnešnímu růstu přispěla hlavně nová statistika z USA.

29.09.2010  Všechno o zlatě - analýza (.pdf)
Na svojom poslednom zasadnutí rozhodla americká centrálna banka o tom, že bude pokračovať v tlačení peňazí. Zlato okamžite dosiahlo nové rekordné hodnoty. Zdá sa, že budúcnosť papierových peňazí nikdy nebola tak ohrozená ako teraz. Naopak, dôvody vlastniť zlato rastú každým dňom. 

28.09.2010  Zlato zdolalo další rekord, jeho cena vystoupila na 1302,90 USD
Cena zlata dnes na komoditním trhu v Londýně vystoupila na další rekord a na promptním trhu se vyšplhala až na 1302,90 USD za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Kovu pomáhá k růstu nejistota kolem dalšího vývoje globální ekonomiky a také další pokles dolaru. Ten obnovil pokles po sérii nepříznivých statistických dat.

26.09.2010  Rekordní cena zlata, nebo bezcenné peníze?
Zlato láme jeden rekord za druhým. Cena již buší na hranici 1300 dolarů za troyskou unci (31 gramů). Od začátku roku vzrostla o 18 procent, za posledních 5 let o 180 procent a za poslední dekádu o 350 procent. Intenzivně se mluví o zlaté horečce, bublině a rizicích. Navzdory tomu lze považovat současné ceny zlata za průměrné a naopak hledat bublinu na druhé straně této rovnice. U peněz. 

26.09.2010  Cena zlata posunula maximum na 1300 USD i na spotovém trhu
Cena zlata posunula historické maximum na 1300 dolarů za unci i na promptním trhu, protože se investoři do budoucna obávají vyšší inflace a slabšího růstu světové ekonomiky. Cena stříbra dosáhla 30letého maxima díky tomu, že kov představuje na trhu levnější variantu zlata. Od začátku roku tak stříbro podražilo téměř o 30 procent. 

26.09.2010  Zlato na 1300 dolarech za unci, stříbro nejvýše za 30 let
Zlato se v pondělí vyhouplo na nový rekord a dotklo se magické hranice 1300 dolarů za troyskou unci, když pokračují obavy o stav globální ekonomiky a největší odběratel Indie nakupuje i přes vysoké ceny. Investoři se poohlížejí i po levnějších alternativách, a na nejvyšší úroveň za 30 let se tak dostalo stříbro, které letos zvýšilo svou hodnotu o třetinu.

24.09.2010  Zlato zdolalo další rekord, zdražovat bude nejspíš dál
Cena zlata dnes na termínovém trhu poprvé v historii pokořila hranici 1300 dolarů za troyskou unci. Žlutý kov těží z nejistého vývoje globální ekonomiky a v poslední době také z přílišného kolísání na devizových trzích. Analytici přitom předpokládají, že cena zlata se bude dál zvyšovat.

24.09.2010  Zlato dál zdražuje. Vůbec poprvé stojí 1300 dolarů
Investoři jdou na zlato jako vosy na med a jeho cena dál stoupá. Poprvé v historii drahý kov zdolal psychologickou hranici 1300 dolarů za troyskou unci, tedy 31 gramů. Úspěch mezi investory ale dnes neslaví jen zlato. Stříbro dnes zdražilo na nejvyšší úroveň od roku 1980 - stojí 21,44 dolarů.

22.09.2010  Merrill Lynch: Zlato poroste na 1500, ropa na 85
Další kolo monetárního uvolňování společně s nejistotou nad pokračováním ekonomického oživení pomohou v dalším posilování dvou klíčových komodit - zlata a ropy. Tvrdí to Francisco Blanch, hlavní komoditní analytik Merrill Lynch.

22.09.2010  Cena zlata příští rok vystoupí na 1700 dolarů, tvrdí analytik
Přestože se cena zlata v posledních dnech vytrvale zvyšuje a láme jeden rekord za druhým, velká část analytiků je přesvědčena, že zlato bude zdražovat i nadále. Krátkodobě cenu asi čeká výraznější korekce, dlouhodobě ale bude zlato profitovat ze ztráty důvěry v papírovou měnu, tvrdí odborníci. Už příští rok by se tak podle některých předpovědí mohla vyšplhat i nad 1700 dolarů za troyskou unci. 

22.09.2010  Zlato trhá rekordy. Prodávalo se za 1290 dolarů za unci
Cena zlata dnes dopoledne vystoupila na nový rekord nad 1290 dolarů za troyskou unci. Zlato vyhnal vzhůru propad amerického dolaru poté, co americká centrální banka (Fed) po úterním zasedání připravila půdu pro další kolo opatření na podporu ekonomiky a vyjádřila obavy z příliš nízké inflace.

21.09.2010  Drahé kovy lámou rekordy
Zlato k okamžitému dodání pokračovalo v růstu i na začátku nového týdne. Růst byl podpořen oslabujícím dolarem, a zlato se tak přiblížilo na dohled úrovně 1300 dolarů za troyskou unci, která představuje cílovou cenu řady investorů a analytiků.

20.09.2010  Zlato přepisuje rekordy: za dva roky vylétlo o 90 procent
Cena zlata zahájila týden dalším růstem, a vystoupila tak na nový rekord. Motorem růstu jsou obavy o zdraví globální ekonomiky a předpoklady, že americká centrální banka bude nucena sáhnout k další podpoře hospodářského růstu. Pokud cena kovu nebude v nejbližších dnech korigovat, má podle technických analytiků otevřenou cestu k výstupu na 1300 dolarů za troyskou unci (oz).

20.09.2010  Nejistota na finančních trzích opět nahrává drahým kovům
Současná situace na trzích není pro drobného investora příliš přehledná. Donedávna platné vztahy se s příchodem krize zbortily. Mnoho umělých zásahů vlád a centrálních bank po celém světě trhy deformuje a ceny finančních aktiv se pohybují nečekaně bez makroekonomických základů.

17.09.2010  Cena zlata pokračuje v růstu. Zdolalala další rekord
Podruhé v tomto týdnu se dostala cena zlata na nové maximum. Činí skoro 1276 dolarů za trojskou unci, která je k dodání okamžitě. Kontrakt na budoucí dodávku 31 gramů se pak vyšplhal ještě o necelé 4 dolary výše. Společně s tím výrazně posilují i další drahé kovy.

16.09.2010  Zlato zdolalo další rekord, unce stojí více než 1275 USD
Cena zlata pokračuje v růstu a po úterním výstupu na rekord zdolala další maximum. Kvůli nejistým ekonomickým vyhlídkám ve světě vystoupila nad 1275 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu) a spolu se zlatem se zvyšují ceny i dalších drahých kovů. Například stříbro se dostalo nad 20,70 USD/oz a jeho cena je nyní nejvyšší od března 2008. 

15.09.2010  Zlato překonalo rekord, zdražovat však bude dál
Cena za jednu unci zlata překročila hranici 1270 dolarů. Zlato tlačí vzhůru obavy o zdraví ekonomiky i růst spotřeby v Asii.Letošní zlatá horečka nekončí, ceny drahého kovu opět trhaly rekordy. Hodnota jedné unce zlata včera překročila hranici 1270 dolarů a zaznamenala tak největší skok - o 2,1 % - za poslední čtyři měsíce.

14.09.2010  Zlato stouplo na historické maximum, akcie netáhnou
"Kupujte americké akcie, jsou křiklavě levné a mohou se během příštího roku zhodnotit o třetinu," prohlásil včera podle agentury Bloomberg Russell Napier, analytik v Hongkongu sídlící investiční společnosti CLSA. "Pozor na rozvinuté země. Spotřebitelé jsou vyčerpáni a západní svět je v sestupném cyklu," varoval ve stejný den další expert CLSA Christophea Wood s tím, že on sám by se americkým akciím raději vyhnul. 

14.09.2010  Zlato vystoupilo na nový rekord; unce stojí zhruba 1267 dolarů
Cena zlata dnes na světových trzích obnovila růst a zaznamenala největší skok za poslední čtyři měsíce. Jedna unce (31,1 g) kovu se vyšplhala na zhruba 1267 dolarů, kde ještě nikdy nebyla. Za růstem ceny je vysoký zájem ze strany investičních fondů, které kov nakupují kvůli obavám z dalšího vývoje ekonomiky.

09.09.2010  Do eurozóny se plíží nová krize z Portugalska a Irska
Eurozóna se pomalu dostává do podobných problémů, kam ji nedávno zavlekla krize zadluženého Řecka. Nejproblémovějším státům se kvůli nedůvěře investorů začíná prodražovat půjčování peněz na finančních trzích, které potřebují ke splácení dluhů.

08.09.2010  Vydělal na krizi. Nyní sází na půdu, technologie a zlato
Bývalý šéf fondu Scion Capital Michael Burry, který předpověděl kolaps hypotečního trhu, nyní doporučuje nakupovat zemědělskou půdu, malé technologické společnosti a zlato.

07.09.2010  Cena zlata stoupla nejvýše za dva měsíce
Světová cena zlata dnes vystoupila ke 1260 dolarům za troyskou unci a vyhoupla se nejvýše za více než dva měsíce. Investoři se v obavách z možných přetrvávajících problémů evropských bank uchylují k bezpečným aktivům.

02.08.2010  Na trzích se šíří zlatá horečka, investory straší návrat krize
Ačkoliv ekonomiky postupně sílí, investoři se bojí návratu krize a sázejí na zlato. Drží ho nyní nejvíce za devět desetiletí. Obchodníci skoupili dvakrát více zlata, než kolik tvoří švýcarské rezervy. Zlatá horečka vrcholí, investoři podle všeho nevěří zprávám o všeobecném ekonomickém oživení a raději se obrňují zlatou zbrojí.

26.08.2010  Kdo investuje do zlata, neprohloupí, jeho cena láme rekordy
Poptávka po zlatých špercích je nebývalá, rekordy trhá také cena samotného kovu. Během druhého čtvrtletí vyšplhala jedna unce až na 1 261 dolarů. Investoři totiž hledali během celosvětové hospodářské recese bezpečné útočiště pro své peníze - a stalo se jím právě zlato.

25.08.2010  Investiční poptávka po zlatu byla ve 2Q robustní
Nejistota a hledání méně volatilních a diverzifikovaných investic by měla v nejbližší budoucnosti nadále podporovat investiční poptávku po nejcennějším kovu. Očekává se, že zejména Evropané budou s přibývajícími problémy veřejného dluhu a obavami o společnou euroměnu významně investovat do zlata.

09.08.2010  Dluhy, které nezaplatí ani všechno zlato světa
Americe by státní dluhy vzniklé v příštích čtyřech letech pomohlo zaplatit jen všechno zlato světa. I proto se investoři dalšího zadlužování států začínají bát. Utíkají proto ke zlatu a ženou jeho cenu vzhůru

02.08.2010  Zlato se stalo propadákem měsíce července
Zlatá horečka ochabla. Tak by se daly interpretovat výsledky zlata v červenci, kdy po pěti růstových měsících přišly první ztráty. Žlutý kov oslabil nejvíce z celého komoditního trhu a dostal se na nejnižší ceny od konce dubna. Jakýkoliv pokles cen však lze vnímat jako výhodnou příležitost k nákupům.

27.07.2010  ABN Amro Bank: Zlato a stříbro krátkodobě oslabí, nakupujte
Zlato  v krátkém období oslabí, ale dlouhodobě bude jeho cena růst; k oslabení přispějí i výsledky zátěžových testů evropských bank, které investory uklidní. Pro Bloomberg to uvedl Wallace Ng, výkonný ředitel pro oblast komodit ve společnosti ABN Amro Bank NV. 

13.07.2010  Zlato je lacné...
„Zlato sa ťaží z podzemia v Afrike alebo inde. Potom ho roztavíme, vykopeme ďalšiu dieru, skryjeme ho tam a zaplatíme ľuďom aby stáli okolo a strážili ho. Zlato nemá žiaden úžitok. Každý, kto by to sledoval z Marsu, by sa škrabal za hlavou.“ Nelichotivé slová o cennom kove patria investičnému mágovi Warrenovi Buffetovi. 

10.07.2010  Nositel Nobelovy ceny varuje: Světu hrozí třetí velká hospodářská krize
Přední američtí ekonomové se přou, zda je důležitější krotit státní dluh a nebo podpořit domácí ekonomiku a zaměstnanost. Jedni se obávají recese ve tvaru W, druzí upozorňují, že vůči "řecké krizi" nejsou imunní ani Spojené státy.

08.07.2010  Investiční terno: zlato čeká hvězdná budoucnost
Ti, kteří v minulosti hovořili o tom, že události nastartované v roce 2008 budou mít dlouhodobé dopady, mají pravdu. Jedním z velkých problémů současnosti je vysoký objem dluhů v ekonomice. Platí, že pokud neroste objem nových dluhů v ekonomice, neroste ani hrubý domácí produkt, základní to ekonomická veličina.

23.06.2010  Zlato: Měkký kov, tvrdá měna a na obzoru žádná bublina
Cena zlata: do roku 2012 vzroste na 2 300 USD a očekává se zrychlení růstového trendu. Na obzoru není žádná zlatá bublina. Zlato je v posledních deseti letech nejlepším aktivem. Od roku 2001 vzrostla jeho cena téměř pětkrát; vyjádřeno v eurech, rostlo o téměř 13,5 % ročně.

23.06.2010  Experti: Cena zlata je rekordní, ale poroste dál
Průzkumy ukazují, že zlato může stoupnout o dalších 20 procent. Stříbro bude kopírovat vývoj zlata a posílí až na 21 dolarů za unci. Zlato, obecně považované za jednu z nejbezpečnějších investic, bude i pro zbytek letošního roku pro investory nejlepší trefou, nejvýnosnějším aktivem na trhu. I přesto, že se v těchto dnech dostalo na svou rekordně nejvyšší hodnotu.

19.06.2010  Zlato trhlo další rekord, unce stojí už 1257 dolarů
Zlato opět zdražilo, troyská unce stojí už 1257 dolarů, tedy 26 140 korun. Novému rekordu nezabránil ani relativně vysoký kurz dolaru. Informovala o tom agentura Reuters. Krátce před 14:00 se zlato na promptním trhu, kde se kupuje kov k okamžitému dodání, prodávalo až za 1257,85 dolaru.

18.06.2010  Faber: Vláda se rozšířila do finančního systému jako rakovina
Vláda se rozšířila do finančního systému jako rakovina, přijde další "záchrana"; kupuji zlato a akcií si cením více než dluhopisů. Vládní zásahy do fungování volného trhu od počátku globální ekonomické krize byly tak významné, že dolehly na celkové zdraví světové ekonomiky, vyslovil se pro americkou televizi CNBC známý investor Marc Faber.

16.06.2010  Marc Faber: Prečo bude inflácia...
Všetci poznáte veľkosť úverov vyjadrenú ako percento HDP, avšak musíme toto číslo ukázať ešte raz z niekoľkých dôvodov. V prvom rade Paul Krugman publikoval minulý september článok v NY Times. V podstate sa ani jednou vetou nezmieňuje o pojme prílišnej páky alebo prílišného rastu úverov....

14.06.2010  Soros: Finanční krize neskončila a vstoupila do druhé fáze
Finanční krize ani zdaleka neskončila a kvůli opatřením z poslední doby naopak vstoupila do druhé fáze. Řekl to dnes americký miliardář a finanční spekulant maďarského původu George Soros. Podle něj stále ještě hrozí další propad ekonomiky, a tedy recese ve tvaru dvojitého V. 

08.06.2010  Zlato vystoupilo na nový rekord 1254,50 dolaru za unci
Cena zlata dnes dopoledne vystoupila na nový rekord 1254,50 dolaru za troyskou unci a na nová historická maxima se dostala i v eurech, librách a švýcarských francích. Investoři se nyní uchylují ke zlatu, protože na ostatních trzích vidí příliš mnoho nejistoty a rizika. 

17.05.2010  Ceny zlata útočí na svá maxima z konce týdne
Zlatá horečka na trzích pokračuje. Poté, co zlato v pátek vyšplhalo na historická maxima, na ně teď v úvodu týdne okamžitě zaútočilo. Kontrakt na trojskou unci s okamžitou dodávkou byl po ránu k mání za 1239,90 dolaru. To je bezmála o deset dolarů více než v pátek na konci obchodování.

17.05.2010  Zlato pokořilo další rekord v eurech a librách
Singapur - Cena zlata v narůstající nejistotě kolem vývoje v eurozóně pokračuje v růstu a v eurech posunula rekord dál nad klíčovou hranici 1000 eur za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Zlato je na dalším rekordu také v britské měně, kde vystoupilo nad 867 liber za unci. Kov je ale velmi blízko rekordu i v dolarech, přestože americká měna stále pokračuje v růstu. 

13.05.2010  Ceny zlata trhají rekordy a mincovny nestíhají vyrábět
Zlato je nejdražší v historii. Od ledna zdražilo o 13 procent na 1246 dolarů za troyskou unci. Nejistota ohledně budoucnosti eurozóny rozpoutala doslova zlaté šílenství. A mincovny, které razí zlaté mince, jedou na plné obrátky. Například světoznámá rakouská mincovna Münze Österreich za poslední dva týdny prodala 108 tisíc uncí světoznámé mince Vídeňský filharmonik z ryzího zlata. A to je o 20 tisíc uncí víc, než prodala za celé první letošní čtvrtletí.

12.05.2010  Cena zlata zrychluje růst, unce stojí až 1244 dolarů
Cena zlata dnes pokračuje v růstu, jehož tempo se začíná zrychlovat. Dopoledne vystoupila nad 1235 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu) a později vystoupila až na 1244 USD/oz. Investoři se stále obávají dluhové krize v Řecku a jejího případného šíření na další evropské země. Růst cen zlata podle analytiků zdaleka není u konce.

12.05.2010  Zlato vystoupilo na rekordních 1229 dolarů za unci
Cena zlata dnes večer pokořila dosavadní rekord a vystoupila na historicky nejvyšší hodnotu nad 1229 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Uvedla to agentura Reuters. Zájem o zlato a vytrvalý růst jeho ceny podle analytiků podtrhuje nervozitu, která na finančních trzích nadále převládá.

11.05.2010  Grécky problém: Vyhrali sme bitku, ale vojnu prehráme
Predstavitelia Európskej únie využili klauzulu o „výnimočnej situácií“ článku 122 Lisabonskej dohody, keď argumentovali, že euro je pod „organizovaným celosvetovým tlakom“. Toto im umožnilo porušiť princíp Lisabonskej dohody a rozšíriť svoj mandát na aj na oblasti, ktoré dohoda priamo zakazuje. Zdá sa však, že účel splnil svoj cieľ – euro výrazne posilnilo. 

06.05.2010  Morgan Stanley: Dluhová krize žene cenu zlata na rekord
Obava z rozšíření řecké fiskální krize napříč Evropou žene investory k nákupu zlata, a jeho cena tak může atakovat svou předchozí rekordní výši, uvedla banka Morgan Stanley. „Zatímco strach z nákazy přetrvává, zlato by si mělo ponechat silnou podporu, a podle našich očekávání otestuje svou hladinu z prosince 2009 pozicí nad 1200 dolarů za unci,“ uvedli analytici banky.

06.05.2010  Pomoc Grécku a smrtiaca fiškálna pavučina eurozóny
Denník „The New York Times“ dnes zobrazil peknú grafickú prílohu ohľadom európskej fiškálnej siete dlhu. Po jej preštudovaní musí byť každému jasné, že záchranná akcia Európskej únie, Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky v podobe poskytnutia finančnej injekcie Grécku vo výške 110 mld. eur bola nevyhnutná. 

06.05.2010  Portugalsko je další na řadě, hlásí Moody's a varuje, že mu sníží rating
Ratingová agentura Moody´s do tří měsíců zvažuje snížení hodnocení Portugalska. Důvodem je špatný stav veřejných financí. Na finančních trzích pokračuje panika. Ratingová agentura Moody's přezkoumává rating portugalských obligací Aa2 kvůli zhoršení veřejných financí a také kvůli dlouhodobým růstovým vyhlídkám země. Ve středu pak varovala, že během tří měsíců může snížit hodnocení dluhů Portugalska.

05.05.2010  Eurozóna se časem rozpadne, tvrdí finanční historik Marsh
Loni vydal vůbec první knihu o politickém zákulisí vzniku evropské měny Euro: The Politics of the New Global Currency. Využil k ní více než stovky rozhovorů s politiky a bankéři. Bankéř a finanční historik David Marsh v rozhovoru pro LN na pozadí současných řeckých problémů vysvětluje, proč eurozóna míří k rozpadu.

05.05.2010  Zacíleno na zlato
Cena zlata se v posledních dnech vyšplhala na nová několikaměsíční maxima a útočí na psychologickou hranici 1200 dolarů za unci. Odtud je vzdálenost k prosincovému maximu co by kamenem dohodil. Mnozí si pokládají otázku, zda je současná cena opodstatněná. Pojďme se proto podívat na některé fundamenty, které by mohly pomoci s odpovědí. 

04.05.2010  Businessweek: Nyní je tu evropská bankovní krize
Zatímco EU váhala nad lékem pro řecké dluhové potíže, virus se rozšířil. Čelní představitelé Evropské unie celé měsíce odolávali myšlence na nouzovou pomoc Řecku a mezitím se infekce uchytila. Úrok z řeckých půjček se vyšplhal do dvojciferných hodnot. Investoři, v obavách, že dojde k nákaze jižní části Evropy, prodávali...

04.05.2010  Cena zlata roste kvůli obavám kolem vývoje v Řecku
Cena zlata se během úterý na světových trzích dál zvyšovala a dostala se nad pětiměsíční maximum až na 1 191,9 dolaru za trojskou unci. Nemá tak daleko k rekordu, nicméně cena zlata v eurech, britských librách a švýcarských francích během dopoledne na nové rekordy už vystoupila.

04.05.2010  Zlato je na novém maximu, unce stojí přes 1180 dolarů
Cena zlata se dnes na světových trzích zvyšuje a vyšplhala se na nové letošní maximum nad 1182 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Zpočátku sice zvolna klesala, později se ale vrátila na trh nejistota kolem vývoje v Řecku a investoři začali znovu preferovat bezpečná aktiva, k nimž patří hlavně drahé kovy. Zlato je tak nyní blízko historickému rekordu z loňského prosince.

01.05.2010  Krach Řecka by spustil dominový efekt
Kdo je další na řadě? Klesající ratingy zemí jižní Evropy znejistily finanční trhy. Rychlá pomoc Řecku má zabránit nejhoršímu. Nákaza a dominový efekt. To jsou oblíbená slova novinářů, kteří chtějí barvitě popsat, jak obavy z vysokých vládních dluhů a státních bankrotů prostupují Evropou. Nic totiž nepopisuje současné dění výstižněji. 

30.04.2010  Ekonom kritizuje pomoc Řecku: Státní dluhy zničí Evropanům úspory
Profesor ekonomie na univerzitě v Tübingenu Joachim Starbatty patří mezi kritiky eura k veteránům. Se třemi kolegy se neúspěšně pokusil u spolkového Ústavního soudu v roce 1998 žalovat už samo zavedení eura. Po dvanácti letech připravuje stejná čtveřice žalobu na německou pomoc zadluženému Řecku

30.04.2010  Fondy, banky i lidé skupují zlato
Otřesy na finančních trzích a nejistota do budoucna, kterou způsobily prohlubující se problémy Řecka a dalších zadlužených zemí, opět nahrály popularitě zlata. Zlato se v polovině týdne dostalo na nejvyšší cenovou úroveň od loňského prosince, kdy trhy otřásaly potíže v Dubaji. Zlato jako „bezpečný přístav“ láká fondy, centrální banky i drobné investory. 

28.04.2010  Eurozóna krizi neuniká; snížen rating Španělska
Dluhová krize v Evropě dnes pokračovala dalšími otřesy na finančních trzích. Ty navíc podněcovala úterní degradace řeckého a portugalského ratingu. Dnes se trhy na chvíli uklidnily díky zprávám, že finanční pomoc Mezinárodního měnového fondu (MMF) a zemí eura pro Řecko bude proti původním plánům mnohem vyšší.

28.04.2010  Centrální banky poprvé po 20 letech víc zlata koupily než prodaly
Světové centrální banky loni poprvé po 20 letech nakoupily více zlata, než prodaly. Ukázala to statistika poradenské společnosti CPM Group. Zároveň se potvrdily spekulace, že zlato hromadí především centrální banka Číny, obecně však banky zlato nakupují kvůli obavám z nepříznivého vývoje kurzů hlavních světových měn. 

28.04.2010  Řecká finanční krize se prohlubuje a přenáší se do dalších zemí
Ještě nedávno – tedy před pár týdny – prohlašoval řecký  premiér Papandreu s úsměvem, že Athény jsou sice vděčné za evropskou nabídku podepření ekonomiky, ale, že jí nebudou potřebovat čerpat. Nyní, tedy od minulého čtvrtka, se ukazuje, že tomu je přesně naopak. Řecko prostě zakrývalo pravdu ohledně výše svého deficitu a tedy, řečeno bez obalu, bezostyšně Evropě lhalo. 

27.04.2010  Cena zlata roste, v eurech a francích vystoupala na rekordy
Cena zlata dnes na trhu vzrostla na nejvyšší hodnotu za dva týdny, v eurech a švýcarských francích pak dokonce vystoupala na nový rekord. K vysokému růstu přispělo snížení ratingu Řecka a Portugalska agenturou Standard & Poor's, které posílilo mezi investory obavy o finanční zdraví obou zemí a jejich schopnost splácet své závazky.

22.04.2010  Deleveraging: Tentoraz to vraj bude iné
Deleveraging (oddlžovanie) sa začína približne dva roky po začiatku krízy, čo je v aktuálnej situácii približne teraz. A hoci je na delveraging najvyšší čas, dlhové pomery v jednotlivých krajinách neklesajú. Dôvodom je financovanie rôznych záchranných balíkov pre finančný sektor ako aj stimulačných balíkov pre ekonomiku.

15.04.2010  Prejedli sme budúcnosť: Úvery nedokážu stimulovať ekonomiku
Už vyše roka som sa snažil vypátrať zdroj krízy, nájsť jej podstatu a hlavne budúce následky. Následky, z ktorých by som mohol profitovať ako ja, tak aj naši klienti. Veci sa však začali zamotávať do neuveriteľnej komplexnosti a finančný trh sa správal nepredvídateľnejšie ako kedykoľvek predtým. 

08.04.2010  Posledná kvapka, ktorá spôsobí kolaps systému
Fakty hovoria, že dolár balansuje na hrane a je len na nás, ako sa k tomu postavíme.Poslednou povinnosťou centrálneho bankára je hovoriť verejnosti pravdu (Alan Blinder - bývalý viceprezident FEDu). Prekvapuje vás tento výrok? Myslím, že každého, kto sa chce dopátrať skutočných ekonomických veličín, určite neprekvapuje.

07.04.2010  Zlato se dere vzhůru. Vůči euru je na maximu, dolarový rekord prý taky brzy padne
Unce zlata se drží nad 850 eury. Nový rekord v dolarech je podle analytiků jen otázkou času. Cena zlata v eurech vystoupila na nový rekord vysoko nad 851 eur (zhruba 21.500 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Zlatu pomáhá k růstu hlavně fyzická poptávka, vliv ale mají také obavy z dalšího vývoje kurzu eura. Měna doplácí na problémy Řecka a v poslední době slábne téměř každým dnem.

01.04.2010  Čínská poptávka po zlatu se během příští dekády zdvojnásobí
World Gold Council zveřejnil úplně první odhad čínského trhu. Zpráva dospěla k závěru, že čínská poptávka po zlatu se během deseti let zvýší dvojnásobně (pokud podíl devizových rezerv setrvá beze změn na 2,2%). Čína také vyčerpá vlastní zdroje.

28.03.2010  Asijští klenotníci začínají posouvat cenu zlata vzhůru
Klenotníci takřka v celé Asii v posledních dnech nakupují zlato, podle obchodníků serně snaží využít doby, kdy se cena kovu snížila. Před koncem loňského roku se cena zlata vyšplhala na nový rekord vysoko nad 1200 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), nyní je ale od maxima vzdálena asi deset procent. 

24.03.2010  Kolaps finančného systému je nevyhnutný
Celá planéta sedí na papierovom dlhu a je len otázkou času, dokedy bude čakať na znehodnocovanie hodnoty aktív. Vo svojich komentároch sa často snažíme prinášať názory a dedukcie ekonómov, ktoré považujeme za logické a trefné. Podobne je to aj s dnešným komentárom, ktorý je kľúčový k pochopeniu fungovania a ďalšieho vývoja svetového finančného systému so zameraním sa na dolár.

22.03.2010  Čo príde po kríze: Deflácia alebo hyperinflácia?
Napriek náznakom oživenia sme sa problémov nezbavili: Finančný systém založený na parciálnych bankových rezervách nutne vedie k zvyšovaniu celkového dlhu. V jednoduchosti povedané, koruna vložená do banky ako vklad, bude bankou použitá na poskytnutie úveru a celý tento proces sa bude replikovať až pokým v systéme nevznikne niekoľkonásobná hodnota úverov.

18.03.2010  Záhuba krátkozrakosti: Naozaj je zadĺženosť všeliekom?
Za posledný rok sa veľa diskutuje o tom, či opatrenia vlád pomáhajú obnove ekonomike namočenej po kolená v bahne krízy, alebo naopak jej nadmieru škodia a privedú do ďalšej ešte hlbšej záhuby. Je úplne pochopiteľné, že čelní predstavitelia pri kormidle ekonomiky budú tvrdiť, že ich kroky zachránili ekonomiku a vydláždili cestu pre ďalší rast (a nemusíme chodiť ani ďaleko do zahraničia). 

17.03.2010  Všetky meny sveta čaká pád
Kto raz začne s tlačením peňazí, nikdy s tým nebude chcieť skončiť a to až do úplného rozvratu menového systému. Vo všeobecnosti sa hovorí, že jedna z funkcií peňazí a teda meny je uchovávateľ hodnôt. Túto funkciu obsahuje každá ekonomická príručka, či kniha, v ktorej sa hovorí o peniazoch a ich podstate.

15.03.2010  Ako profitovať z nastávajúceho kolapsu
Práve možno my sme tá nešťastná generácia, ktorá bude musieť zažiť reset finančného systému cez jeho kolaps, tak ako sa to stalo mnohokrát v histórii. Predpokladáme, že kroky vlád dokázali paniku z roku 2008 zastabilizovať do stavu kómy, avšak problémy sa naďalej kumulujú rýchlym tempom.

08.03.2010  Zájem investorů o zlato je vysoký, ceny mohou vzrůst
Zájem investorů o zlato kvůli nejistotám na finančních trzích neustále trvá. Vyplývá to z vyjádření obchodníků pro ČTK. V drahých kovech investoři hledají větší stabilitu a jistotu, kterou postrádají u akcií nebo měn. Podle některých analytiků by se mohla cena zlata koncem roku vyšplhat na nová maxima. 

03.03.2010  Soros zavětřil další růst ceny zlata
Známý investor zvýšil koncem loňského roku investice do zlata o 152 %. Podle Goldman Sachs zlato do roka podraží na 1380 dolarů za unci. Cena zlata již deset let utěšeně roste a začíná se mluvit o nové nafouknuté bublině. Na jejím růstu se notně podílí i slavný investor George Soros.

02.03.2010  Před dluhy se neschováme
"Jsem liberál, zastánce pragmatismu, svobody a zdravého rozumu," říká o sobě Jan Havel, spoluvlastník reklamní agentry Actum a odborný asistent na VŠE a CEVRO Institutu. "Ze srdce se mi protiví centrální bankovnictví a státní zásahy," dodává v rozhovoru pro FINMAG.

19.02.2010  Miliardář Soros rozjel investice do zlata
Když chce hráč pokeru zmást protihráče, nasadí si tmavé brýle a nikdo nevidí, jak mu sedly karty. Světoví investoři to mají jednodušší – stačí ve správnou chvíli otevřít pusu a trhy se začnou hýbat a soupeři drbat na hlavě. Právě takovouto taktiku zvolil miliardář George Soros ve hře o zlato. 

16.02.2010  Cena zlata v eurech dnes stoupla na nový rekord
Cena zlata v eurech se dnes vyšplhala až na rekordních 816,35 eura za troyskou unci (31,1 gramu). K růstu přispěly obavy o výhled ekonomik eurozóny, které přiměly investory obrátit se k bezpečnějším investicím do zlata.

13.02.2010  Prezident Obama podepsal zákon o zvýšení limitu státních dluhů USA
Americký prezident Barack Obama podepsal zákon o zvýšení limitu státních dluhů USA o 1,9 bilionu na 14,3 bilionu dolarů, tedy asi 270 bilionů korun. Zákon zahrnuje i pravidlo, podle kterého se nové výdaje musí nahradit úsporami odjinud, uvedl Bílý dům v noci na sobotu. 

12.02.2010  Vyhlašovaný konec ekonomické krize se ukazuje jako dost velká iluze
Na základě nejčerstvějších dat o vývoji nezaměstnanosti se téměř přibližujeme k magické hranici deset procent. Co hůře, o jedno volné místo se nyní uchází přes osmnáct lidí. Je to velmi nepříjemné překvapení pro všechny, jelikož očekávání o dalším vývoji ekonomiky byla daleko optimističtější.

11.01.2010  Zlato zůstane i letos investičním hitem
Ropu na pozici nejsledovanější komodity vystřídalo loni zlato. Stalo se tak díky raketovému vzestupu ceny žlutého kovu za troyskou unci. Investoři, kteří na počátku loňského roku vložili do zlata peníze, mohli být za dvanáct měsíců bohatší o 24 procent.

04.01.2010  Finanční krize v USA ještě zdaleka nekončí
Finanční krize ve Spojených státech ještě zdaleka neskončila a výkonnost největší ekonomiky světa se zřejmě nevrátí na úroveň před začátkem krize dříve než v roce 2013. Tvrdí to někteří přední američtí ekonomové. Oponují tak hlasům z Wall Street i z americké vlády, které naznačují, že Amerika má nejhorší za sebou. K velkým kritikům patří i věhlasný ekonom a laureát Nobelovy ceny Joseph Stiglitz.

02.01.2010  Cena zlata roste nepřetržitě už deset let
Podle větší části analytiků se cena zlata na světových trzích zvyšuje nepřetržitě už skoro deset let a výjimečný zřejmě nebude ani letošní rok. Mezi dosavadní důvody růstu ceny kovu patří podle analytiků mimořádně expanzivní měnová politika, která povede k inflaci, a kvůli slábnoucímu dolaru i zájem o zlato ze strany některých centrálních bank, hlavně v Asii. Zlato do svých portfolií zařazuje také stále více investorů.

            "Čím temnější je doba, tím jasněji svítí zlato."

Proč nakoupit u nás?
  • Snadné objednání
  • Okamžitá fixace cen
  • Zboží skladem
  • Nákup v Praze bez plateb předem
Více...
Rychlý kontakt STEP Finance, a.s. Česká republika
+420 222 553 210
+420 731 427 743
Slovenská republika
+421 220 253 206
Bolzanova 1615/1, Praha 1
Jak se k nám dostanete?
Vývoj cen zlata Denní cena zlata v USD/Oz Denní cena zlata v USD/Oz
Denní cena zlata v EUR/Oz Denní cena zlata v EUR/Oz
Vývoj cen stříbra Denní cena stříbra v USD/Oz Denní cena stříbra v USD/Oz
Denní cena stříbra v EUR/Oz Denní cena stříbra v EUR/Oz
Vývoj cen platiny Denní cena platiny v USD/Oz Denní cena platiny v USD/Oz
Denní cena platiny v EUR/Oz Denní cena platiny v EUR/Oz
Aktuální ceny Zlato1 403,67
Stříbro15,56
Platina843,57
USD/CZK22,83
EUR/CZK25,60
Poslední aktualizace
16.07.2019 21:55:00

Všechna práva vyhrazena © 2008-2019 | STEP Finance, a.s. | zlaté mince | zlaté cihly | moderní numismatika
STEP Finance, a.s.
Vám nabízí možnost volby více informací...