Bavíme-li se o televizi, myslím, že občané vyspělého světa se dělí do dvou skupin. První, a zdaleka největší, je skupina lidí, kteří bez televize vydrží tak nejvýše den nebo dva a pak začnou pociťovat abstinenční příznaky. Druhá, mnohem menší skupina, vnímá televizi jako masovou drogu, která postupně ubíjí populaci postupně ztrácející schopnost vlastního úsudku.

Jsem pyšným členem té druhé skupiny. Televizi s oblibou používám jako terč. Na televizi se proto dívám jenom ve výjimečných případech – až na jedinou výjimku, kterou jsou Akta X (”The X-Files”), na nichž jsem závislý. Naštěstí tento seriál za nějakých šest týdnů končí. Ve své kanceláři mám v obchodních hodinách televizi naladěnou na CNBC abych mohl kdykoliv zvednout oči a vidět ceny akcií a nejnovější zprávy. I u CNBC ale vypínám zvuk. Už jenom představa, že bych se měl soustředit na sledování televize mě ubíjí.

Tento týden jsem však byl velice příjemně překvapen seriálem na PBS nazvaným ”Commanding Heights: The Battle for the World Economy”. Je to neuvěřitelně dobře produkovaný dokument o souboji mezi socialistickou doktrínou centrálního plánování a kapitalistickou filozofií volného trhu.

Druhý díl tohoto seriálu, na který mě upozornil můj otec, byl nazván ”The Agony of Reform” a popisoval naprostý kolaps vládou kontrolovaných a centrálně plánovaných ekonomik v osmdesátých letech minulého století. Naprosto uchvácen jsem seděl dvě hodiny u televize a úplně jsem hltal krásný dokument bez jediné reklamy. A už teď vím, co budu dělat příští středu, kdy dávají další díl. Pokud jste schopni vydržet u televize dvě hodiny v kuse, měli byste se na to taky podívat.

Sledování toho, jak se naprosto pokřivené a morálně odporné socialistické doktríny v osmdesátých letech zhroutily pod vlastní vahou, bylo nesmírně zajímavé. (Komunista je prostě socialista spěchající se zbraní v ruce!) Když jsem se na ten dokument díval a i když jsem o něm později přemýšlel, nemohl jsem si pomoci abych nezačal myslet na ten úžasný kov jménem zlato.

Ve skutečně volném tržním prostředí, což je mimochodem prokletí pro svobodu nesnášející socialisty, představuje zlato základní kámen ekonomiky a pomáhá bránit tomu, aby se vláda snažila o přerozdělování peněz – což je základní idea socialismu. Socialisté se snaží nestydatě krást plody práce schopných, jako parazité si vezmou nezanedbatelnou část pro sebe, a zbytek potom rozdělí mezi ty neschopné aby podpořili jejich neschopnost a upevnili jejich politickou závislost. Celá tahle šílená myšlenka je nejhorším druhem pomateného šílenství a zlato jí může zasadit smrtelnou ránu.

Zlato je smrtelným nepřítelem pro všechny, kteří chtějí kontrolovat volné trhy a spoutat je do svých temných úmyslů, ať už se jedná o komunisty centrálně plánující starý Sovětský Svaz, nebo o Alana Greenspana a jeho utajenou skupinu soukromých bankéřů nestydatě plánujících krátkodobé úrokové sazby v USA.

Zlato, je-li respektováno národy a jsou-li na něm postaveny národní měny, ubíjí socialismus a socialistické intervence na volném trhu k smrti. Pokud je vláda nucena vydávat peníze pouze na základě zlatých rezerv, může utratit pouze to co vydělá, což je v přímém rozporu se samými základy komunismu. Je to úžasné!

Čím déle studuji trh a ekonomickou historii, tím více věřím tomu, že skutečná svoboda může růst a vzkvétat v ekonomice postavené na zlatem jištěné měně. Ten úžasný dokument na PBS nádherně ukázal jak nepředstavitelně se rovinou prosté ekonomické subjekty, když je vláda nechá být a zajistí jim pevnou a ne-inflační měnu. Na druhé straně, dávejte velký pozor ve chvíli, kdy socialistická vláda začne kontrolovat národní tiskárny a kouzelnicky hlásá, že předtím bezcenný papír se změnil v “peníze”.

Nicméně, když jsem se ve středu díval na druhý díl toho seriálu, který nebyl jenom o zlatě, ale o nesmiřitelné bitvě mezi volným trhem a socialismem, rozhodl jsem se napsat tento týden něco o současných trendech zlata a zlatých akcií.

Tato esej je duchovním potomkem eseje ”GoldTrends”, kterou jsem na stejné téma napsal minulý rok v červnu. Mám představu, že budu o tomto tématu psát pravidelně, stejně jako například pravidelně vydávám Great Commodities Bull of the 00’s.

Dnes nabírá na síle hlavní strategický trend, který, zdá se, je tím dlouho očekávaným býčím trendem na trhu se zlatem.

 

 

Je tohle nádherná formace nebo co?

Na začátku roku 2001 se strategický sestupný trend transformoval do strategického vzestupného trendu tak nenápadně, že si toho málokterý investor vůbec všimnul. Nyní už tento trend trvá déle než rok a stále nabírá na síle. Pro investory je to velice vzrušující, protože toto je u zlata první vzestupný trend za posledních více než šest let (six years), od roku 1996! Čím déle se na tenhle graf dívám, začíná se stávat pro mě ještě oblíbenějším než notoricky známý graf NASDAQ 1929.

Úžasný vzestupný trend zlata, který 2. dubna oslavil svoje první narozeniny, je technicky velice silný. Jak ukazuje graf, zlato několikrát prokmitlo mezi liniemi podpory a odporu. Tento druh “důslednosti” a dlouhodobosti je pro technické analytiky naprostým snem, pokud chtějí být býky na trhu se zlatem.

Samotná technická analýza, snažící se zachytit stopy na grafu, je pochybnou záležitostí, pokud je úplně odtržená od zbytku světa. Byli jsme toho svědky v řadě případů, kdy jsou zástupy technických analytiků masakrováni padajícím NASDAQem a jejich krev barví parkety burz do ruda. Je-li však technická analýza použita jako vylepšení fundamentální analýzy, dostaneme velice silný analytický nastroj.

Tento graf zlata je nádherný nejen proto, že je technicky působivý, ale už jenom proto, že je to graf zlata, které má výborné býčí fundamenty. Stále ještě je poptávka po zlatě větší než kolik zlata se ve světě těží a proto jsou klíčové fundamenty nabídky a poptávky pro zlato velice povzbudivé.

K dobrým zprávám ohledně nabídky a poptávky musíme ještě připočíst to, že zlato je v myslích investorů zakódováno jako bezpečný přístav v případech budoucích katastrof.

Jako kontrariáni zažíváme nejvíc legrace (a vyděláváme nejvíc peněz) na trzích, ke kterým by se 95% dnešních investorů neodvážilo ani přiblížit. Zlato strádá mezi těmito trhy, přehlíženo a nenáviděno mnoha investory, i když stále více investorů začíná objevovat stejný vzestupný trend jako my. Všechny velké vzestupné trendy takhle začínaly, bojujíc s masivní psychologickou averzí, která poškozovala užtak otřesenou důvěru investorů.

Vedle dobrého dlouhodobého výhledu ukazuje graf i velice zajímavou krátkodobou situaci.

Všimněte si, že po obou předchozích úderech do horní linie odporu – označených bílou šipkou – se zlato rychle zhroutilo zpět až na spodní okraj trendu. Většina nárůstu ceny zlata se tak odehrála ve spodním okraji trendu.

Ovšem v poslední době zlato porušilo toto pravidlo a obchoduje se převážně v horní část trendu. V roce 2002 se zlato již dvakrát odrazilo od horní linie odporu a ani jednou pak nenásledoval pád na linii podpory, jako tomu bylo v roce 2001.

Tato provokativní změna v chování je pro zlato velmi povzbuzující a potenciálně velmi pro-růstová. V roce 2001 byly oba údery do linie odporu velice ostré a krátkodobé, způsobené krátkodobými pozitivními zprávami. První úder v roce 2001 nastal po GATA African Gold Summit v květnu a druhý následoval po vetování Washingtonské intervenční zahraniční politiky z 11. září. Horní graf však jasně ukazuje, že oba údery vyšuměly téměř okamžitě po dosažení linie odporu.

V roce 2002 se však ani jeden z úderů zatím nepropadl do spodní části trendu. Tato změna v chování zlata pro mě znamená, že na trhu se zlatem dochází k velkým změnám a že investoři zlato nakupují stabilně a ne na základě občasných zpráv nebo dohadů.

Moji partneři a já jsme takovýmto chováním zlata v roce 2002 velice povzbuzeni. Je stále ještě příliš brzy na konečné závěry, ale určitě se zdá, že se něco děje. Stále si myslím, že největší nárůst poptávky po zlatě (a investicích do zlata) je Japonsko, což jsem před pár měsíci podrobně rozebral v eseji “Nová Japonská zlatá horečka” (”The New Japanese Gold Rush”). I když v poslední době nikdo z nás do Tokia necestoval aby se přesvědčil na vlastní oči, stále posloucháme příběhy o narůstající Japonské poptávce po investování do zlata.

Abychom našli nějaký pevný základ pro otestování “Japonské hypotézy” vysvětlující nedávnou změnu v chování zlata, stáhli jsme si oficiální data o futures na zlato z Tokyo Commodity Exchange (TOCOM) a obnovili jsme graf z únorové eseje ”The New Japanese Gold Rush”. Výsledky byly zajímavé.

Když si Japonci chtějí koupit zlato, obracejí se na maloobchodníky, kteří se zase obrací na velkoobchodníky. Pro uspokojení poptávky používají velkoobchodníci futures na zlato na TOCOM. Z tohoto důvodu by se poptávka od běžných Japonců měla následně promítnout na TOCOM zvyšováním ceny zlata, větším objemem obchodů a větším open interest. Už se tak stalo?

Levá osa na spodním grafu udává cenu v Yenech, jakou Japonci platí za gram zlata. Cena zlata je zobrazena tmavě modrou křivkou. Pravá osa udává denní obchodní aktivitu na futures na zlato na TOCOM. Světle modrá křivka je open interest, neboli celkový počet otevřených futures kontraktů na zlato se všemi dobami do expirace na TOCOM. Bílé sloupečky ukazují denní objem obchodů s futures kontrakty na zlato se všemi dobami do expirace na TOCOM. Na rozdíl od sto-uncových futures kontraktů na zlato obchodovaných v USA se v Japonsku obchoduje obchodují futures na jeden kilogram, tedy asi 32 uncí zlata.

 

 

Ačkoliv se od nedávného enormního nárůstu objemů obchodů a open interestu na TOCOM cena stabilizovala na vyšších úrovních kolem 1275 yenů za gram, objemy obchodů se zase výrazně snížily. Masivní nárůst se snížil na méně než sto tisíc kontraktů denně, což je daleko pod vrcholu 341,000 kontraktů ze 7. února. Od 1. března byl průměrný objem obchodů 99,000 kontraktů denně, což je více než průměr 44,000 kontraktů od roku 2000.

Ačkoliv se objem obchodů od února snižuje, jsme uneseni pokračující velikostí open interestu. I když se open interest po nákupním šílenství od února snížil pod 400,000 tisíc kontraktů, je stále na úrovni 359,000 kontraktů, což je v porovnání s předchozími lety poměrně vysoko. Od 1. března se průměr OI pohybuje na 386,000 kontraktech, o neuvěřitelných 51% výše z průměru 256,000 v roce 2000. Současný open interest na TOCOM zůstává, při absenci podstatných zpráv z trhu, na přibližně stejně vysoké úrovni jako při úprku ke zlatu v souvislosti se strachem ze změny data Y2K.

S pokračujícím silným OI na zlatých futures v Tokiu se zdá, že nová Japonská “milostná aféra” se zlatem je něco víc než jenom krátký flirt a mohla by mít za následek zvyšující se poptávku po zlatě v zemi vycházejícího slunce. Pokud se tato hypotéza potvrdí, je to velmi býčí signál pro ceny zlata.

Když se na data z TOCOMu podíváme ve světle pokračujících zpráv neutuchajícím zájmu Japonců o zlato ve strachu o solventnost jejich upadajícího bankovního systému, můžeme téměř jistě říci, že Japonci s nakupováním zlata ještě neskončili. Stále se kloním k tomu, že hlavním důvodem způsobujícím, že se zlato na světových trzích pohybuje na úrovni 300 dolarů je fakt, že Japonci se zuřivě vrhají na přebytečné rezervy, které Západní centrální banky sypou na trh při takto nízkých cenách. To jsou mi věci!

Celkově, vzestupný trend zlata je naprosto úžasný a je na něj, krátce po jeho prvních narozeninách, krásný pohled. Zlato se drží blízko horní hranice svého vzestupného kanálu kolem 300 dolarů alespoň z části proto, že průměrný Japonský investor znovu objevil nadčasové účinky zlata.

Vzestupný kanál zlata je teď definován přibližně v rozmezí 280 až 310 dolarů, což je jasně vidět z grafu. Pokud zlato v nadcházejících týdnech klesne na dolní hranici kanálu k 280 dolarům tak se nebojte. Dokud je zlato ve svém vzestupném trendu, ať nahoře nebo dole, je to skvělé a není třeba se bát o to, zda se někdy ještě podívá k linii odporu. Ve světle tohoto trendu je 280 dolarů férová cena. Pokud se cena dostane na několik týdnů pod hranici 280 dolarů tak bude třeba pečlivě promyslet co dál. Teď ale není čeho se bát!

Stejně tak bych se nijak nevzrušoval pokud zlato nevyletí na 325 dolarů. Dlouhé a metodické býčí trhy trvající mnoho let a pak explodující do úžasné bubliny během několika měsíců jsou největší odměnou pro dlouhodobé investory. Opatrný, úmorný a vytrvalý vzestupný trend je mnohem zdravější než nárůsty na horní hranici denních limitů, které se během několika dní zase zhroutí. Klidný, ale stále posilující trh poskytuje obrovské příležitosti pro dlouhodobé zisky, protože eliminuje extrémní volatilitu matoucí investory a působící nervozitu.

Vybaven myšlenkami o trendech zlata z této eseje bych rád krátce okomentoval ještě jeden graf, který jsme vytvořili tento týden. Obvykle vygenerujeme několikrát více grafů než potom použijeme v eseji a proto je občas těžké se rozhodnout které vybrat. Vzhledem k tomu, že většina investorů spekuluje na cenu zlata přes zlaté akcie, myslím, že by bylo dobré podívat se na jejich graf také.

Jde jednoduše o srovnávací graf podřadného indexu HUI z American Stock Exchange Gold BUGS (Basket of Unhedged Gold Stocks) a mnohem oblíbenějšího indexu XAU (symbol XAU) z Philadelphia Stock Exchange Gold and Silver Index. Myslím si, že je tento graf zajímavý, protože v celé své nahotě ukazuje rozdíl mezi nezajištěnými akciemi, jež jsou plně vystaveny současnému vzestupu cen, a zajištěnými akciemi, jež místo svým akcionářům přinášejí zisky investičním bankéřům.

HUI, nezajištěné akcie, jsou zobrazeny červenými sloupci a vztahují se na ně bílé linie. XAU, zmrzačený obrovským zajištěním, je zobrazen modrou křivkou.

 

 

Ode dna k vrcholu má oblíbený XAU nezajímavých 72.8% z minima 41.85 ze 17. listopadu 2000. No, na ulici takový výnos jen tak nenajdete, pravda. Zejména když začíná pořádně ukazovat zuby pokles ostatních akcií na trhu. Jenom pro představu: NASDAQ za tu samou dobu ztratil (ano, ztratil) 41.6%. To si můžou mumie tech-investorů nechat!

Jakkoliv se může zdát XAU na první pohled dobrý, už na druhý pohled je smeten ze stolu výborným výkonem HUI!

HUI, který dosáhl svého temného dna 35.99 dne 14. listopadu 2000 jen několik dní před XAU, se vyhoupl o nádherných 184.5% během 17 měsíců. Je úplně jedno kam investujete, protože tohle je hvězdný výsledek pro kohokoliv.

XAU a jeho méně známý bratranec HUI jsou oba indexy zlatých akcií, ale HUI vydělal 111.7% nad zisk XAU během úplně stejného časového úseku a na stejném pozadí vzestupu cen zlata. Jinak řečeno, investoři do XAU mají ohromné náklady obětované příležitosti převyšující více než polovinu jejich možných zisků jednoduše proto, že zvolili XAU místo HUI. Proč?

Jediný podstatný rozdíl mezi těmi dvěma indexy je v tom, že v XAU jsou akcie zajištěných firem, zatímco HUI obsahuje firmy, jež jsou plně vystaveny výkyvům cen zlata. Výkonnost XAU byla v posledních 17 měsících neúprosně tažena dolů velkými zajišťovateli Barrick Gold (ABX) a AngloGold (AU), kteří působili jako nevítaná kotva. Obě tyto firmy momentálně přestavují 38% váhy v indexu XAU a měly ještě větší váhu minulý rok, předtím než se nově vytvořená Newmont (NEM, nezajištěná) “rozjela” v Australském Normandy Mining a Kanadském Franco Nevada.

Zajišťující se společnosti se dohodnou s privátními bankéři na pevných budoucích cenách zlata. Pokud zlato výrazněji posílí, akcionáři takových společností ztratí velké zisky, protože jejich společnost je povinna prodávat zlato za nižší cenu než je trhu. Super-zajištěné společnosti, které definuji jako ty, které prodaly dopředu víc než jednoroční produkci zlata, tak vyhodili oknem jmění v důsledku zvyšujících se cen zlata.

Moudří investoři chápou, že toto je Faustovský obchod, který super-zajišťovatelé podepisují krví svých akcionářů, a proto že je třeba se takovým společnostem vyhýbat jako moru a naopak investovat svůj kapitál do firem, které se nezajišťují. Cenový vývoj akcií super-zajištěných a nezajištěných mluví sám za sebe.

Například, notorický zajišťovatel Barrick Gold (ABX) posílil od 15. listopadu 2000 o 33.7%,což ve srovnání s celým akciovým trhem nevypadá zle. Avšak Gold Fields (GOLD), nezajištěná světová třída objemem produkce srovnatelná s Barrick Gold, vyletěl o 289.3% za stejné období!

Hmmmm… 34% nebo 289%? Je to na Vás! Teď nemusíte být Warren Buffet abyste se rozhodli jestli investovat do super-zajišťovatelů nebo do nezajištěných když cena zlata roste! Ohromná “pokuta za zajištění”, která se ukazuje ve formě skomírajících cen akcií super-zajišťovatelů je mučivá pro investory, kteří byli tak hloupí, aby do těchto firem investovali.

Pokud investujete do zlatých akcií protože očekáváte vzestup cen zlata, tak nákup super-zajišťovatelů se rovná sebevraždě. Stále nemůžu pochopit jak někdo, kdo očekává vzestup ceny zlata, může koupit akcie super-zajišťovatele, který zisk svých akcionářů prodal bankéřům. To přeci nedává smysl.

Stejně tak nechápu, proč manažeři investičních fondů drží velké pozice v super-zajišťovatelích, když jsou k dispozici kvalitní a vysoce likvidní nezajištěné společnosti jako Newmont (NEM) a Gold Fields (GOLD). Oni nedělají výzkum trhu? Diversifikace portfolia se dá udělat i bez nakupování akcií super-zajišťovatelů. Pokud máte investiční fond, který má významnou pozici (větší než 5%) v super-zajišťovateli, měli byste se zamyslet nad přesunem Vašich peněz do lépe řízeného fondu.

Zlatí super-zajišťovatelé jsou quasi-logickou investicí v případě, že očekáváte pokles cen zlata. Ovšem stále je to investice postavená na hlavu, protože proč vůbec investujete do zlatých akcií když předpokládáte pokles ceny zlata? Pokud očekáváte pokles ceny zlata je lepší se celému sektoru úplně vyhnout a ne kupovat zajišťovatele!

Takže rozuzlení?

Zlato je v jednoduše úžasném vzestupném trendu, který trvá už rok a zatím nevypadá, že by mu docházel dech, částečně díky investorům z Japonska. Tenhle vzestupný trend je pravděpodobně začátkem ohromného několikaletého zlatého býčího trhu.

Pokud si taky myslíte, že ceny zlata půjdou nahoru, a rádi byste se na téhle vlně svezli nákupem zlatých akcií, tak zapomeňte na super-zajišťovatele. Ohromné zisky budou dosaženy kvalitními nezajištěnými akciemi, jež jsou plně vystaveny výkyvům ceny zlata.

 

Adam Hamilton, CPA

12 duben, 2002


Proč nakoupit u nás?
  • Snadné objednání
  • Okamžitá fixace cen
  • Zboží skladem
  • Nákup v Praze bez plateb předem
Více...
Rychlý kontakt STEP Finance, a.s. Česká republika
+420 222 553 210
+420 731 427 743
Slovenská republika
+421 220 253 206
Bolzanova 1615/1, Praha 1
Jak se k nám dostanete?
Vývoj cen zlata Denní cena zlata v USD/Oz Denní cena zlata v USD/Oz
Denní cena zlata v EUR/Oz Denní cena zlata v EUR/Oz
Vývoj cen stříbra Denní cena stříbra v USD/Oz Denní cena stříbra v USD/Oz
Denní cena stříbra v EUR/Oz Denní cena stříbra v EUR/Oz
Vývoj cen platiny Denní cena platiny v USD/Oz Denní cena platiny v USD/Oz
Denní cena platiny v EUR/Oz Denní cena platiny v EUR/Oz
Aktuální ceny Zlato1 425,83
Stříbro16,22
Platina851,03
USD/CZK22,78
EUR/CZK25,55
Poslední aktualizace
19.07.2019 21:55:00

Všechna práva vyhrazena © 2008-2019 | STEP Finance, a.s. | zlaté mince | zlaté cihly | moderní numismatika
STEP Finance, a.s.
Vám nabízí možnost volby více informací...