Odrazový můstek stříbra II

Stříbro se v roce 2013 propadalo a jeho propad vytvořil atmosféru beznaděje a extrémní skepse. Jenže právě takovýto moment vrcholného pesimismu je ten nejlepší čas pro laciný nákup. Ceny stříbra konvergovaly u několika hlavních podpůrných zón, což je neobyčejně býčí technický odrazový můstek. Bílý kov je také velice levný v relaci ke zlatu, které je jeho hlavní tahoun. Tyhle všechny okolnosti znamenají pro stříbro a cenné papíry těžařských společností skvělé vyhlídky na pořádný růst ceny v roce 2014.

Pochopitelně se tomu těžko věří, obzvláště tento týden, kdy překvapivé zúžení třetího kvantitativního uvolňování tlačí ceny drahých kovů dolů. Doslova po celý rok vyvolávala na trhu se zlatem a stříbrem hysterie ohledně zúžení bezpočet výprodejů. A tento týden skutečné zúžení kvantitativního uvolňování táhne stříbro dolů, aby znovu vystavilo zkoušce jeho minima z pozdního června. Obchodníci s futures jsou natolik schizofreničtí, že věří tomu, že nejen inflační monetizace dluhu, kterou kvantitativní uvolňování přináší, je pro stříbro medvědím faktorem, ale paradoxně že stejně tak medvědím faktorem má být pro stříbro i jeho ukončení! 

Ale i navzdory obrovské nedůvěře, se kterou se stříbro potýká, stříbro v roce 2013 ve skutečnosti ukázalo svou relativní sílu, která je značná. Stříbro je o 34.6% níže než bylo na začátku roku; jenže zlato je níž o 27.1%. A zlato je dominantní tahoun stříbra, protože obchodníci nakupují stříbro ve velkém právě tehdy když zlato posiluje. Od doby, kdy se před dvanácti lety zrodil býčí trend na trhu se stříbrem, dosahovala jeho cena korelace s cenou zlata 92.2%. To je pozoruhodně vysoká hodnota.

Přes 92% všech změn v ceně stříbra, které se udály za posledních 12 let, se dá díky matematice objasnit sledováním změn v ceně zlata! Stříbro je zkrátka svázáno se zlatem a má tendenci zesilovat pohyby svého tahouna. Tato páka působí často velmi silně, a proto když dnes vidíme stříbro jen 1.3x níže než je zlato v tomto roce extrémně bohatém na anomálie, znamená to, že to je ve skutečnosti ukázka pořádné relativní síly. Stříbrné ETF holdingy* toto potvrzují.

*Exchange Traded Funds (ETF) je označení moderního investičního produktu a lze jej přeložit doslova jako „burzovně obchodované fondy“. Jedná se o fond, který na rozdíl od klasických otevřených podílových fondů vydal své akcie, se kterými se obchoduje na burzách jako s běžnými akciemi. Často se používá i výraz „nízkonákladové fondy“ nebo „indexové akcie“.

Z perspektivy nabídky a poptávky je situace taková, že pokles ceny zlata v tomto roce byl následek toho, jak se američtí obchodníci na burze zbavovali svých dominantních ETF GLD. ETF GLD* se tento rok propadly o 39.8%, což je nevídaná a neudržitelná anomálie. Navzdory tomu, že tento vír stahující ke dnu stahuje nejen zlato, ale i stříbro, si vlajková loď stříbra ETF SLV** připsala nárůst o 0.5% oproti začátku roku! Dokonce i v tomto roce tu jsou obchodníci, kteří stříbro nakupují.

*   ETF GLD – fond zaměřený na zlato
** ETF SLV – fond zaměřený na stříbro

A pokud tento zájem ze strany investorů trvá i za tak nepříznivého roku, jakým bylo peklo roku 2013, představte si jak rychle poptávka po investicích do stříbra vystřelí až přijde zpožděný růst zlata! Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby právě stříbro bylo komoditou, která bude v roce 2014 nejúspěšnější a všechny ostatní nechá daleko za sebou. Velice podhodnocená cena stříbra tak dnes představuje fantastickou příležitost k nákupu pro ty, kdo nakupují když ostatní prodávají.

Protože se investoři a spekulanti hrnou na trh se stříbrem když zlato energicky stoupá a pak ho zase rychle opouštějí když zlato klesá, chová se stříbro jako takový indikátor sentimentu na trhu se zlatem. Během období, kdy si zlato připisuje velké přírůstky, stříbro stoupá ještě mnohem rychlejším tempem. Ale tato páka je dvousečná zbraň; stříbro také povážlivě padá během výrazných korekcích na trhu se zlatem. A proto ceny stříbra nakonec v podstatě oscilují kolem cen zlata.

Tento první graf ilustruje tento kritický vztah v průběhu posledních 9 let. Křivka stříbra je položená na křivku zlata a my na těchto dvou křivkách snadno vidíme jak stříbro padá ještě níže než zlato  v obdobích, kdy poptávka po drahých kovech slábne. Potom stříbro naopak vystřeluje nad úroveň dosaženou zlatem tehdy, kdy investoři znovu začnou drahé kovy nakupovat. Největší nárůsty stříbra, které jsou vskutku obrovské, byly všechny započaty v takových časech beznaděje a skepse jako je ten v současné době, kdy je drahými kovy všeobecně opovrhováno.

 

 

Když se vrátíme kus do minulosti, v polovině roku 2005 stříbro spadlo výrazně níže než zlato a bylo naprosto zatracováno. Ale z této atmosféry beznaděje se zrodil masivní růst o 124%. Stříbro potom prošlo mnohem ostřejší korekcí než zlato (1.6x), kdy zase spadlo níže než zlatý tahoun. To byl ovšem bod, ze kterého se stříbro vyšvihlo o 114% během několika dalších let. A tím se dostáváme k nejzazší anomálii, k oné panice roku 2008, která přichází jednou za sto let.

V období od března 2008 do listopadu téhož roku, se stříbro propadlo o zdrcujících 57%! Stejně jako letos, stříbro bylo ovlivněno panickými výprodeji zlata. A zlato tento propad stříbra znásobilo 2.3x, díky čemuž dnešní 1.3x relativní pokles vypadá tak mírně. Zlato a stříbro byly jedno jako druhé nenáviděny a pokládány za mrtvé. Když nebyly schopny řádně posílit během vrcholící paniky na burzovních trzích, kdy strach dosahoval nejvyšší úrovně a panika byla všudypřítomná, kdy jindy by tedy toto posílení mělo přijít?

Tato nepříjemná otázka samozřejmě tvoří paralelu se situací v roce 2013. Když si stříbro a zlato nepřipisují obrovské nárůsty během jedné z největších inflačních událostí v historii, což masivní kampaň kvantitativního uvolňování FEDu je, kdy jindy by už měly citelně posilovat? Tyto komodity prostě musejí být mrtvé, už neporostou. To je přesně způsob, jakým většina investorů a spekulantů uvažovala v závěru roku 2008 a byly prostě naprosto vedle. Nové masivní nárůsty jsou totiž plozeny z masivních propadů!

A skutečně – stříbro brzy začalo posilovat a zvedat se z velmi nízkých úrovní, kam bylo sraženo panikou na burze. Postupně také posilovalo i relativně ke zlatu. A na přelomu let 2010 a 2011, jak zlato pozvolna posilovalo, stříbro vystřelilo vzhůru v masivním nárůstu ceny. Tento monstrózní nárůst ceny bílého kovu byl strmý a nakonec katapultoval cenu stříbra o ohromných 443% výše! To vše proběhlo v období několika let, kdy S&P 500 vzrostl pouze o 81%. 

Kdykoliv cena stříbra spadne hluboko pod cenu zlata, to znamená tehdy kdy není zájem o investice do drahých kovů, tak právě v těchto časech se počínají ohromující nárůsty ceny. Naposledy, když byl sentiment tak pesimistický jako je letos – tj. v roce 2008, stříbro spadlo o 25%. To je zhruba stejné, jako letošní propad, který dosud dosáhl 35%. Ale v roce 2009 stříbro nabylo ztracenou půdu pod nohama a vystřelilo o 52% výše! Nárůst, kterého dosáhne stříbro v roce 2014, by mělo dosáhnout přinejhorším srovnatelné hodnoty.

Žvásty říkáte? Není podle vás možné, aby stříbro v roce 2014 narostlo o 50% či více? To je ale ve skutečnosti velmi konzervativní odhad. Když se stříbro navracelo z masivních propadů, kdy kleslo znatelně níže než zlato, zpátky ke svým historickým průměrným hodnotám, dosáhl takový nárůst i 227% za rok a půl. A pokud chcete abstrahovat od nárůstu, který následoval po oné velké burzovní panice (roku 2013), šlo o nárůst o 119% za 1.2 roku.

Takže to, že uvidíme stříbro posilovat o 50% během příštího roku není pro bílý kov nic nemožného, šlo by ve skutečnosti o nejméně úspěšný nárůst, který přišel po extrémních poklesech. Po přesně 12 měsících po propadu na minimum během paniky na burze stříbro vystřelilo o 108% výše. A stříbro má i další předpoklady, které ukazují na to, že přijde brzký masivní nárůst. Rok 2013 byl pro stříbro katastrofický, ale díky němu se do hry opět vrátila jeho sekulární podpůrná zóna, což je patrné z grafu.

Za posledních přibližně deset let se stříbro mohlo spolehnout na svou silnou sekulární podporu na stejné přímce, ke které během tohoto roku dvakrát spadlo. Z podobných propadů v minulosti vzešly silné nárůsty, které byly strmé, až parabolické. Zajímavé je, že tyto nárůsty nakonec vedly až k, nebo i za hranici zóny odporu, která je dnes docela vysoko – na  39 dolarech. A protože se ročně zvedá o 3 dolary, bude za rok ode dneška blízko 42 dolarů.

Aby se cena stříbra dostala během příštího roku z dnešních hysterických úrovní způsobených chováním FEDu až do této zóny podpory na 42 $, musela by vzrůst o 112%. To je dost podobné s nárůsty, které jsme zažili před velkou panikou na burze. Ty totiž v průměru dosahovaly nárůstu  119% za 1.2 roku. Technicky bude stříbro pozvolna postupovat, až nakonec vystřelí kolem 40 dolarů. A který investor by nebyl rád za podobně rychlý zisk? Stříbro by takový nárůst mělo brzy přinést.

Z masivních korekcí, z období největší beznaděje a pesimismu, se rodí masivní nárůsty. A stříbro je technicky přesně v zóně, kde začaly jeho minulé výrazné nárůsty, je v oblasti svého sekulárního technického odrazového můstku. A stejně jako dnes, jediní obchodníci, kteří se svezli na vlně většiny takových nárůstů byli ti, co jdou tvrdě proti proudu. Kupovat levně, když se ostatní bojí, je velká výzva; je to boj s davem a riskování posměchu.

Ale to je prostě způsob, kterým se získává bohatství. Plachost a nedostatek odvahy kupovat když je cena nízko způsobuje, že většina čeká na to, až začne stříbro skutečně stoupat a pak nakupují draze. Takový postup sice může přinést mírné zisky, když se nakupuje těsně pod maximy, ale ty jsou nenávratně smazány nevyhnutelnou korekcí, která následuje. A tohle je to, co většina investorů na akciové burze letos dělá; nakupují v euforickém dojezdu nárůstů, který je ale odsouzen k tomu aby se zvrátil v korekci a opět je ožebračil.

Tajemství k investičnímu úspěchu je tak prosté, nakup lacino a poté prodej draze. Co je laciné dnes, kdy je S&P 500 o 27% výše od začátku roku nebo stříbro, které je za stejné období o 35% níže? A finanční trhy mají silnou tendenci převracet vývoj, který probíhal ve výjimečných letech, takže trendy, které byly dominantní v roce 2013 jsou pravděpodobně přesný opak těch trendů, které budou panovat v roce 2014. Proto stříbro představuje tak vynikající příležitost k nákupu pro každého, kdo jde proti proudu.

A nejsou to jen působivé cykly nárůstů a korekcí a zóna podpory, co dělá nový rok tak divoce býčím rokem pro stříbrný kov. Stříbro je totiž také velmi levné v relaci ke zlatu, což je jeho primární tahoun. A jak se bude zlato během roku 2014 zotavovat z velkolepého a neudržitelného tlaku na prodávání ETF, který působil v roce 2013, a který nakonec opadne a pak se obrátí, je stříbro v perfektní pozici pro to, aby díky svému pákovému efektu znásobilo zisky zlata ještě více než je obvyklé.

Těsný vztah mezi cenami stříbra a cenami zlata se nejsnadněji chápe skrze poměr stříbro/zlato. Ten dostaneme tak, že prostě vydělíme denní cenu stříbra denní cenou zlata a zakreslíme výsledky v průběhu času. Ale protože je cena stříbra tak nízko relativně ke zlatu, je skutečný poměr cen stříbra a zlata velmi malé desetinné číslo, které je obtížně uchopitelné. A já ve svém výzkumu proto preferuji inverzní poměr cen zlata a stříbra, který poskytuje čísla, se kterými se lépe pracuje.

 

 

Tento týden poměr cen zlata a stříbra dosahoval přibližně 62 násobku, tedy unce stříbra byla obchodována za přibližně 1/62 ceny unce zlata. To je ve skutečnosti dost nízko podle několika standardů a poměr je tak přesně pod hned několika významnými podpůrnými zónami. Když jakákoliv cena spadne velmi rychle až k novým, dosud nevídaným minimům, tak jako stříbro letos a když se přitom přiblíží tolika podpůrným zónám, potom je jeho pozice silná. Pozice stříbra pro odraz ode dna je velmi silná.

Začněme s po-panickou podporou, která je dneska až 59 násobná. Po celé období po panice na burze, před extrémní anomálií týkající se drahých kovů, byla tato podpůrná linie udržena. A poměr zlata ke stříbru se udržel na úrovni 57.5 násobku. Když si odmyslíme šílenství dnešního roku, poměr stoupne na 56.9 násobek. Stříbro na úrovni, kdy poměr dosahuje 62 násobku, je silně podhodnoceno relativně ke zlatu – minimálně když toto srovnáváme s úrovní dosaženou v období po panice.

Během uplynulého desetiletí se poměr mezi cenou zlata a stříbra nalézal daleko nejčastěji v dlouhodobé oblasti mezi 60 násobkem jakožto podporou a 45 násobkem jakožto odporem. To je zanesené světle modrou barvou v grafu. Stříbro má tendenci padat k nebo pod zónu podpory když o něj není zájem, ale potom zase stoupá k nebo i překonává zónu odporu když se důvěra investorů posléze obnoví. Proto zde pro rok 2014 existuje hodně technického prostoru pro to, aby bylo pákově převedeno posilování zlata.

Úroveň poměru cen stříbra a zlata, která předcházela panice na burze, dosahovala v průměru 54.9 násobku. Proto zde existuje silná před-panická podpůrná linie, která se do dnes prodloužila až k 36 násobku. Abychom byli svědky toho, že stříbro bude mít dramaticky lepší výsledky než zlato, je nepochybně odvážná předpověď. Aby to byla pravda, muselo by se stříbro opět stát populárním, což by bylo poprvé od počátku roku 2011. Nicméně takový vývoj nelze vyloučit; není to zkrátka zcela nemožné. Všechny tyto údaje ohledně poměru cen stříbra a zlata určují cílovou cenu stříbra mnohem výše než je dnešní úroveň.

Přinejhorším by stříbro mělo vyšplhat zpět na vrcholek oblasti, ve které se dlouhodobě obchoduje, během příštího výrazného nárůstu. To by dostalo poměr cen zlata a stříbra blízko hranice odporu na 45 násobek. Pro cenu zlata 1200 dolarů, by to ekvivalentně znamenalo cenu stříbra u 27 dolarů. To představuje netriviální 35 procentní posílení. Stříbro se ale nepohne, pokud se první nepohne tahoun – zlato. Zlato má v roce 2014 před sebou ale masivní obrat a nárůst, podobně jako v roce 2009.

Po hrozivém vývoji, které zlato zažilo v roce 2008, a který byl jediná epizoda srovnatelná s omračující výprodejní anomálií roku 2013 za celou dobu, co trvá dlouhodobý býčí charakter celého trhu zlata, zlato vystřelilo v roce 2009 o 24% výše. Ale protože výprodeje roku 2013 byly mnohem více extrémní, inflace vytvořená FEDem je dnes mnohem vyšší a divoce rostoucí akciové trhy se brzy převrátí, nepřekvapilo by mě tedy kdybychom viděli jak si zlatý kov v roce 2014 připíše dokonce ještě větší zisky. 

Ale pojďme jako benchmark použít 24 procentní precedent roku 2009, což je zatím poslední rok, kdy proběhl zvrat a cena značně narostla. Podobné zisky v roce 2014 by zlato vystřelily zpět k úrovni 1500 dolarů. Kdybychom tedy měli 45 poměr cen zlata a stříbra a zlato na úrovni 1500 dolarů, mohli bychom očekávat cenu stříbra nad 33 dolary. A to je o 68% nad dnešní úrovní, což snadno překonává mírných 50% jako cíl pro posílení stříbra v roku 2014. A pokud popularita stříbra opět stoupne, bude ještě lépe.

Na začátku roku 2011, kdy stříbro bylo naposledy populární, poměr cen zlata a stříbra vystřelil nad 22 násobek potom, co stříbro parabolicky rostlo! To je pořádně nad úrovní podpůrné zóny před panikou na burze. Brzy po této panice roku 2008, začátkem roku 2009, jsem zveřejnil esej předpovídající, že poměr cen zlata a stříbra v následujících letech opět překoná úrovně z období před panikou. I přestože jsem měl pravdu, že bylo správné důvěřovat v býčí charakter i přes všeobecnou beznaděj, tento názor ohledně stříbra, názor jdoucí proti proudu byl tenkrát vysmíván stejně, jako je dnes.

Podpůrná zóna poměru cen obou kovů roste o přibližně 3 body za rok, takže za rok od teď by měla být blízko 33 násobku. S cenou zlata na 1500 dolarech by stříbro, které by získalo dostatek popularity pro to, aby poměr cen dosáhl zmíněné úrovně, muselo vystřelit nad 45 dolarů. To je 129% nad úrovněmi tohoto týdne a je to zhruba shodné se slabšími parabolickými nárůsty ceny stříbra v minulosti. Můžete si samozřejmě zvolit své vlastní ceny zlata a úrovně poměru abyste zjistili, kde by se za takových podmínek stříbro mělo obchodovat.

Ale pokud předpokládáte že ceny drahých kovů jsou nyní na dně a že rok 2013 byla prostě a jednoduše brutální anomálie a ne nový standard, tak je cena stříbra prostě odsouzena k tomu zamířit mnohem výš, než kde jsou její dnešní nepříjemné úrovně. Stříbro bylo staženo dolů, do několika významných podpůrných zón a proto bude posilovat rychle a citelně s tou podmínkou, že zlato nebude padat dál a dokáže vzdorovat dnešnímu vyčerpání z extrémních výprodejů.

Když vezmeme v úvahu skvělou historii vzestupů ceny stříbra, která vždy narostla absolutně i relativně ke zlatu potom, co předtím spadla hluboko pod cenu žlutého kovu, každý investor a spekulant by se měl stříbrem důkladně vybavit, aby si mohl v roce 2014 připsat část ze jeho budoucího vzestupu.

Zveřejňujeme uznávané týdenní a měsíční newslettery pro předplatitele. Tyto newslettery poskytují zásadní perspektivu obchodníků, jdoucích proti proudu, kterou je těžké najít v dnešní burzovní euforii. Tím pomáháme bojovat proti strachu a chamtivosti tak, abychom vám umožnili kupovat nízko a prodávat když jsou ceny vysoko. Vycházím ze své zkušenosti, znalosti a ze svých vědomostí, které jsem tvrdě vybojoval za desítky let. Pomáhá mi můj neustálý výzkum, kterým se snažím odhalit co se vlastně na trzích děje a jak na nich nejlépe obchodovat. Od roku 2001, všech 655 akciových obchodů, které jsme doporučili, v průměru ročně dosáhly zisku 28.6%! Staňte se odběrateli ještě dnes!

Základní poznatek je, že stříbro bylo zatlačeno dolů, do svého významného technického odrazového můstku. Nyní se obchoduje blízko několika svých trvalých podpůrných zón a k tomu je relativně slabé vůči svému primárnímu tahounovi – vůči zlatu. Po té, co v minulosti stříbro spadlo pod zlato podobně hluboko jako dnes, se bílý kov znovu vydal vzhůru v masivních parabolických nárůstech. A dnes je podobný masivní nárůst za rohem, protože v roce 2014 tu máme stříbro, které pákovým efektem vysoko překoná zisky zlata v jeho opětovném zotavujícím se růstu.

Stříbro rostoucí o 50% během příštího roku není přehnaný odhad a jeho nárůst na celý dvojnásobek by byl ještě více v souladu s obdobnými precedenčními vývoji po jeho minulých propadech. Proto by měli všichni investoři a spekulanti zapojit nějaký kapitál, aby využili zisky, ke kterým stříbro míří. Nakupovat lacino, když je sektor zcela bez důvěry, to nikdy není snadné. Ale právě tehdy jsou ceny nejpříznivější a nakonec to vede k největším úspěchům.

Adam Hamilton, CPA

                                                     Přejít na nabídku stříbrných produktů


Proč nakoupit u nás?
  • Snadné objednání
  • Okamžitá fixace cen
  • Zboží skladem
  • Nákup v Praze bez plateb předem
Více...
Rychlý kontakt STEP Finance, a.s. Česká republika
+420 222 553 210
+420 731 427 743
Slovenská republika
+421 220 253 206
Bolzanova 1615/1, Praha 1
Jak se k nám dostanete?
Vývoj cen zlata Denní cena zlata v USD/Oz Denní cena zlata v USD/Oz
Denní cena zlata v EUR/Oz Denní cena zlata v EUR/Oz
Vývoj cen stříbra Denní cena stříbra v USD/Oz Denní cena stříbra v USD/Oz
Denní cena stříbra v EUR/Oz Denní cena stříbra v EUR/Oz
Vývoj cen platiny Denní cena platiny v USD/Oz Denní cena platiny v USD/Oz
Denní cena platiny v EUR/Oz Denní cena platiny v EUR/Oz
Aktuální ceny Zlato1 425,83
Stříbro16,22
Platina851,03
USD/CZK22,78
EUR/CZK25,55
Poslední aktualizace
19.07.2019 21:55:00

Všechna práva vyhrazena © 2008-2019 | STEP Finance, a.s. | zlaté mince | zlaté cihly | moderní numismatika
STEP Finance, a.s.
Vám nabízí možnost volby více informací...