Opravdu končí kvantitativní uvolňování?

(zveřejněno dne 22. listopadu 2013)


Zlato tento týden utrpělo další prudký propad. Můžou za to i rozsáhlé prodeje spekulantů zaměřených na futures. Prodeje následovaly po zveřejnění posledního zápisu z jednání FEDu, kde se probírala další politika této instituce. Zápis totiž implikoval, že by FED mohl v následujících měsících zmírnit svou kampaň nákupu dluhopisů, kterou využívá k vyvolání kvantitativního uvolňování. Ale tento medvědí přístup je extrémně iracionální, protože takový přístup pro stromy nevidí les. Kvantitativní uvolňování je totiž něco, co trhu se zlatem zabezpečuje velmi silný býčí charakter.

Kvantitativní uvolňování je vlastně takové dobře znějící pojmenování pro masivní a bezprecedentní program vykupování dluhopisů, který FED v posledních letech praktikoval. Pokud dluhopisy vykupuje normální investor, nejprve na takový nákup musí získat dostatek hotovosti tím, že prodá něco jiného. Ale když centrální banka, jako je FED, provádí totožný nákup, vlastně vykouzlí hotovost z ničeho! FED platí prodávajícím novými penězi; penězi, které předtím neexistovaly a po uzavření transakce jsou okamžitě utraceny.

A právě proto bylo vždy kvantitativní uvolňování známo pod svým méně přitažlivým a více „ďábelským“ jménem monetizace dluhu. Centrální banky totiž doslova přeměňují dluh své vlády na nové peníze, což je čistá inflace. Vlády financují své přemrštěné výdaje tím, že prodávají své dluhopisy své centrální bance, která je platí nově „vytištěnými“ penězmi. Takto získané peníze potom vlády pouštějí do svých ekonomik.

Toto ve výsledku ústí v relativně více peněz, za které je poptáváno relativně méně zboží a služeb, což nevyhnutelně vede k obecnému zvýšení cen. Neexistuje nic více inflačního než centrální banka, která monetizuje dluh. A kvůli tomu je takové chování centrální banky výraznou podporou pro býčí charakter trhu se zlatem. Je to tak proto, protože zásoba zlata je ze své podstaty omezená a nabídka zlata obvykle celosvětově narůstá mnohem pomaleji, než nabídka zákonné měny. Měna s nuceným oběhem je totiž, s trochou nadsázky, v podstatě fyzicky neomezená; centrálním bankám nemůže dojít.

FEDerální rezervní systém se pustil na šikmou plochu monetizace dluhu někdy koncem roku 2008. Tehdy stlačil svou benchmarkovou úrokovou míru k nule, což byla odpověď na onu obrovskou paniku na burze, která přichází zpravidla maximálně jednou za sto let.

Protože tak FED přišel o svou konvenční cestu, musel svých cílů docílit jinak. Proto se poprvé za celou historii rozhodl natisknout peníze pro to, aby mohl nakoupit dluh. A dnes, o celých 5 let později, to vůbec nevypadá, že by s tím hodlal přestat. A to i přes neustálé ujišťování o tom, že přestat chce.

A skutečně,  peněžní zásoba se od té doby velice rozrostla. Mezi prosincem 2008, kdy FED spustil svou politiku nulové úrokové míry, a dneškem, se M1 (peněžní agregát označovaný termíném „úzké peníze“) rozrostl o celých 68%! To je ten důvod, proč je dnes všechno, co běžně potřebujeme k životu, o tolik dražší než před pěti lety. Dnes existuje mnohem více dolarů, které soupeří o zboží a služby, které jsou v naší ekonomice nabízeny. A právě kvůli tomu jsou jejich ceny o tolik vyšší než dříve; byly vyhnány nadbytkem peněz v ekonomice.

Tento nárůst zahrnuje i cenu zlata, což je nejzazší barometr inflace. Během týdne, který byl zakončen rozhodnutím FEDu potrestat spořivé lidi svou politikou nulové úrokové míry, se zlato obchodovalo blízko $800. Jen o pár let později atakovalo ceny na úrovni $1900 a dokonce ještě dnes zůstává mnohem výše než před érou kvantitativního uvolňování. Během první epizody kvantitativního uvolňování zlato vystřelilo o 51% výše a při druhém uvolňování přidalo ještě 25%. I přesto ale zatím třetí kvantitativní uvolňování cenu nezvedlo.

FED začal s třetím dějstvím kvantitativního uvolňování, které bude největší monetizací dluhu za celou historii této centrální banky, už během září 2012. Den předtím se zlato obchodovalo za ceny kolem $1730. Tento týden, o pouhých 14 měsíců později, je zlato o 28% níž. Je tento slabý výkon zlata zapříčiněn tím, že kvantitativní uvolňování číslo tři ve skutečnosti není inflační? Ani náhodou! Všechny nově vytvořené a do oběhu uvolněné peníze, které FED vytvořil a kterými monetizuje státní dluh neustále proudí do jeho účetní rozvahy.


uvolňování Když FED nakupuje dluhopisy, tyto dluhopisy se objeví v jeho rozvaze na straně aktiv. FED celkem ochotně každý týden zveřejňuje mnoho dat o aktivech, která drží. Tato data zachycuje první graf. Tato data jsou reprezentována oranžovým pruhem „Total FED Balance Sheet“. Červená plocha představuje Treasury holdings, žlutá plocha jsou dluhopisy z hypotečních úvěrů. Nejvíce zjevná skutečnost na tomto grafu je to, že rozvaha FEDu během třetí epizody kvantitativního uvolňování prudce rostla.

V září 2012, těsně před tím, než FED spustil svou bezprecedentní kampaň kvantitativního uvolňování, byla jeho rozvaha na úrovni $2798 miliard. To bylo i tak dost hodně; v roce 2008, před velkou panikou na burze, totiž tato hodnota byla průměrně na $875 miliardách. FED ale paniku podpořil právě svojí politikou nulové úrokové míry a potom kvantitativním uvolňováním. A tyto kroky FEDu, které vedou k masivní monetizaci dluhu, od té doby zřídkakdy polevily.

Po tom, co bylo v loňském prosinci třetí kvantitativním uvolňování rozšířeno o nákup Treasuries*, kupoval za své nově vytvořené peníze FED dluhopisy přímo vražedným tempem 85 miliard dolarů za měsíc. Tyto nákupy vymrštily rozvahu FEDu takovým způsobem, že v tomto týdnu dosáhla až k hodnotě 3 822 miliard dolarů, což je o závratných 1024 miliard dolarů (nebo 37%) víc než byla hodnota před třetím kvantitativním uvolňováním. Dává smysl propad zlata o 28% za pouhý rok, když se rozvaha FEDu rozrostla o 37%?

Absolutně ne! Mohutný výprodej, které zlato zažilo tento rok je naprosto výjimečný a senzačně iracionální ve světle popsaného chování FEDu. Předtím jeho rozvaha nikdy nerostla rychleji, s výjimkou růstu v poslední části roku 2008. Skutečně, s touto jedinou výjimkou rozvaha nikdy nerostla tak rychle jako minulý rok! A všechny ty peníze vytvořené kvůli zaplacení všech těch dluhopisů jednoduše nafukují nabídku peněz do závratných výšin. Je to vyrábění čisté inflace. Cena zlata by proto měla být mnohem, mnohem vyšší.

A přesto je opak pravdou. Ceny zlatého kovu klesají s tím, jak monetizace dluhu narůstá. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je hysterický způsob, jakým američtí spekulanti s futures reagují na chování FEDu. Namísto toho, aby se dívali co dělá, jsou fixovaní na to, co říká. A po celou tu krátkou historii kvantitativního uvolňování číslo 3 se FED pokoušel přesvědčit celý finanční trh, že ono uvolňování brzy skončí. A s každým takovým ujištěním cena zlatých futures poklesla.

Celé tohle cvičení bylo už od začátku absurdní fraška. Po spuštění třetího kvantitativního uvolňování na schůzi v září 2012 FED jeho rozsah více než zdvojnásobil a začal vykupovat i Treasuries jen o pár měsíců později, v prosinci. Jako vždy, zápisy z jednání Federal Open Market Comittee byly zveřejněny až o 3 týdny později, začátkem ledna. To bylo poprvé za tento rok, kdy bylo během nekonečných diskuzí o ukončení třetího uvolňování zlato zasaženo.

Na tom samém jednání, kde bylo třetí uvolňování rozšířeno téměř jednomyslnou volbou (11 z 12 hlasů), už probíhala interní diskuze o tom, kdy toto uvolňování ukončit! Proto spekulanti s futures vyprodávali zlaté kontrakty; byli oprávněně přesvědčeni o tom, že nižší budoucí inflace by pro zlato nebyla tak býčí. Ale od zveřejnění zápisu z jednání FOMC v roce 2013 byla představa FEDu debatujícího o tom, kdy zpomalit a kdy posléze třetí uvolňování ukončit byla starou zprávou.

FOMC (komise FEDu) se setkává osmkrát za rok a to tedy znamená že osmkrát do roka se s několikatýdenním zpožděním zveřejňují zápisy z jednání. To znamená, že nějaká důležitá zpráva od FEDu se objeví přibližně jednou za 3 týdny. A na každém jednání, které následovalo po jednání na kterém bylo schváleno rozšíření uvolňování o Treasuries, se členové FOMC o tom kdy a jak ukončit toto uvolňování bavili. Třetí kvantitativní uvolňování nikdy nemělo být něčím trvalým.

Ale přesto se američtí spekulanti s futures dál zbavovali svého zlata pokaždé, když se tato staronová zpráva FEDu o tom, že uvolňování nakonec skončí, objevila. Před několika měsíci jsem překryl data zveřejnění rozhodnutí a zápisů z meetingů FOMC s grafem ceny zlata a výsledek je jasný. Většina ostrých a neobvyklých výprodejů za letošní rok je přímým následkem reakcí spekulantů na to, co říká FED. Prostě je to pokaždé popožene k tomu prodávat!

Taková reakce je ale absurdně iracionální. Už od začátku ledna bylo nad slunce jasnější, že kvantitativní uvolňování 3 nepotrvá navždy, nicméně pokaždé, kdy to FED zopakoval, spustila se lavina výprodejů. Tento týden je poslední příklad. Oproti neustálému ujišťování ze strany FEDu, že vše bude brzy ukončeno, jede uvolňování dál; a to plnou parou. Rozvaha FEDu vytrvale narůstá s tím, jak se prodlužuje doba jeho inflačního chování.

Známé rčení, které se všichni naučíme už jako malí, zní „řeči se vedou, voda teče“. Lidé někdy prostě jen slíbí, že něco udělají… a je jedno jestli jsou to naši přátelé, politici nebo představitelé FEDu. Pokud dotyční nedodrží své slovo, velice rychle ztratíme iluze o jejich důvěryhodnosti a spolehlivosti. A proto s tím, jak jsme starší a moudřejší, více spoléháme na to co lidé dělají místo toho, abychom věřili tomu co říkají. A představitelé FEDU nám slibovali ukončení kvantitativních uvolňování už od počátku roku 2009!

Tím, že se upínají na nekonečně se opakující prohlášení FEDu, které se nikdy nestane skutečností, stalo se spekulantům to, že pro stromy nevidí les. Od počátku ledna, navzdory všem meetingům FOMC a zveřejněným zprávám a navzdory tomu, že představitelé FEDu slibují opak, rozvaha FEDu vytrvale rostla děsivým tempem s tím, jak pokračovala monetizace dluhu. Je nejvyšší čas, aby si toho obchodníci s futures všimli.

První kvantitativní uvolňování  bylo gigantické, celkově dosáhlo objemu 1750 miliard $; FED tedy celkově skoupil dluhopisy za 1750 miliard $, které zaplatil nově vytvořenými penězi. Z toho 300 miliard $ šlo přímo do monetizace Treasuries, což je nejčistší forma inflace. Díky Obamově šílenému, rekordně deficitnímu utrácení a s tím spojenému růstu dluhu, byl každý dolar vytvořený FEDem pro zaplacení za Treasuries okamžitě utracený Washingtonem. Všechny tyto peníze tak byly přímo vlity do ekonomiky Spojených států a začaly tlačit na nárůst cen.

Zlato během prvního kvantitativního uvolňování posílilo o 51%, což znamená že všichni účastníci trhu, včetně spekulantů s futures, potvrdili to, že takové uvolňování je vysoce inflační. Druhé kvantitativní uvolňování  bylo mnohem menší než to první; monetizace dluhu při něm dosáhla 900 miliard $. AI když všechno tohle šlo do Treasuries, pouze 600 miliard $ byly proinflační nové nákupy. Stále to ale byl dvojnásobek celkové monetizace Treasuries za prvního kvantitativního uvolňování. Zlato tedy posílilo o dalších 25%.

I přesto, že FED po celý rok falešně sliboval brzký konec třetího kvantitativního uvolňování, stalo se toto uvolňování ošklivě obrovským. Koncem tohoto měsíce FED bude mít monetizováno celých 560 miliard $ hypotečních dluhopisů  a 495 miliard $ Treasuries! To znamená že třetí uvolňování již dosahuje celkově 1055 miliard $, což je mnohem víc než uvolňování druhé a může se směle měřit s prvním uvolňováním. 495 miliard $ přímých nákupů Treasuries, to je o dost více než 300 miliard $, kterých dosáhlo první uvolňování a směřuje to k 600 miliardám druhého uvolňování.

A ani nezáleží na tom co FED dělá, třetí uvolňování se brzy stane ještě větším! Všechno, co po celý rok prohlašují představitelé FEDu, nám jasně ukazuje jednu věc: FOMC má strach z toho, že zpomalení stávajícího kvantitativního uvolňování by mělo špatné dopady na trh. O těchto rizicích jsem mluvil v září, ještě tehdy, kdy panovalo obecné očekávání, že FED začne třetí kvantitativní uvolňování omezovat. Samozřejmě že to FED nedodržel a tak zase jednou nezvládl splnit svoje sliby.

V polovině června šéf FEDu představil časový rozvrh omezování třetího uvolňování; šlo o best-case scénář, tedy o rozvrh který by platil za ideálních podmínek. Jedna věc, kterou FED zdůrazňoval znova a znova je to, že ukončení uvolňování bude postupné, aby se minimalizovalo riziko vystrašení trhu. Plán Bena Bernankeho počítal s tím, že nové nákupy dluhopisů budou postupně snižování až k nule, to celé během období 9 měsíců. Mám silné podezření, že kdykoliv vlastně omezování začne, potrvá to nejméně 9 měsíců.

I kdybychom uvažovali spíše mírnější variantu, každý z těch 9 měsíců by průměrně znamenal polovinu dnešního měsíčního nákupu n úrovni 85 miliard dolarů, tedy 42.5 miliard dolarů. To znamená dalších přibližně 383 miliard $ navíc k současné enormní hodnotě třetího uvolňování, která v současnosti dosahuje již 1055 miliard $. To by znamenalo celkem 1438 miliard $, což už se blíží celkové hodnotě prvního uvolňování. Navíc, s každým měsícem, o který je omezování odloženo, se celková hodnota zvětšuje o 85 miliard $. Dokonce i kdyby bylo o omezení rozhodnuto už na prosincovém zasedání, skončilo by třetí uvolňování na úrovni 1523 miliard $!

Pravděpodobnější je, že o omezování se rozhodne na schůzi v březnu, kterou bude poprvé vést nový šéf FEDu. V takovém případě by finální objem byl 1778 miliard $. To už přesahuje rozsah prvního kvantitativního uvolňování a část, která by byla věnovaná nákupu Treasuries, by dosáhla 878 miliard $. To je téměř jako kdybychom dali dohromady částky utracené za Treasuries během prvního a druhého uvolňování dohromady! A přitom mnoho analytiků věří, že Janet Yellen, která je mnohem více keynesiánec než Ben Bernanke, bude nakupovat dluhopisy ještě mnohem déle.

Nezáleží na tom, kdy FED začne omezovat nynější uvolňování… v každém případě bude tato kampaň monetizace dluhu jednoduše ohromná. A i až to konečně skončí, nebude to tak, že by FED naráz rozprodal své dluhopisy v hodnotě trilionů dolarů. Něco takového by totiž zničilo trh s Treasuries a úroky z dluhopisů by to vystřelilo do oblak. Místo toho FED jednoduše nechá všechny dluhopisy dozrát a tak se jich bude postupně zbavovat.

To ale zabere mnoho let. Během prvního kvantitativního uvolňování FED koupil 200 miliard dluhopisů Fannie and Freddie. Od té doby už žádné takové nenakoupil. Ale podívejte se, jak pomalu tato zelená kategorie mizí z rozvahy FEDu, když jde o přirozený úbytek související s končící dobou platnosti dluhopisu. Treasuries v rozvaze zůstanou mnohem déle, protože dozrají později. Bude to tak i proto, že FED explicitně manipuluje s dlouhodobými sazbami.

Graf nahoře ukazuje, jak pomalu se Treasuries dostávaly z rozvahy během období klidu mezi prvními dvěma uvolňováními a poté mezi druhým a třetím. Výsledkem toho je, že i po skončení třetího uvolňování bude rozvaha FEDu stále extrémně naditá, a to po mnoho dalších let. Všechna tato monetární inflace zůstane v ekonomice a bude nadále udržovat ceny vysoko. Triliony dolarů zde s námi zůstanou ještě po mnoho let, jako dědictví všech tří kvantitativních uvolňování.

Ti bláhoví spekulanti, kteří tlačí cenu zlata dolů pokaždé, kdy FED nebo nějaký chlápek z FEDu naznačí, že by FOMC mohla brzy začít zpomalovat uvolňování, jsou zkrátka ukázkou poblouznění. Nynější uvolňování je ohromné a stále narůstá plnou rychlostí. Rozvaha FEDu bude narůstat i potom, co zpomalení začne. Inflace, kterou toto všechno přinese, zůstane v ekonomice ještě po mnoho dalších let, než dluhopisům postupně vyprší jejich čas a zaniknou.

Je dost dobře možné, že ceny zlata se už plně přizpůsobily aktuální situaci  s kvantitativním uvolňování na začátku ledna, kdy se stále obchodovalo na úrovni kolem 1650 dolarů. Všechny poté prodané futures, byly výsledkem emocí a totální hysterie. A následná anomálie ceny zlata se stává ještě extrémnější s každým uplynulým měsícem, kdy FED udržuje třetí kvantitativní uvolňování nadále v chodu, což směřuje k ještě větší velikosti této anomálie.

Třetí kvalitativní uvolňování se téměř jistě ukáže být nejvíce proinflační událostí ve stoleté historii FEDu, což je divoce býčí faktor pro ceny zlata. Jedna z nejjistějších sázek, jakou kdo může udělat, je vsadit se, že cena zlata bude mnohem vyšší až třetí uvolňování skončí, než jaká byla když začalo. A vzhledem k tomu, že tento benchmark je tak vysoko jako je úroveň 1730 $, zlato bude muset opravdu důkladně posílit. Tento růst spustí spekulanti s futures, kteří budou opět kupovat.

Když pomineme tuto záležitost, je tu ještě něco, co je pro budoucnost zlata dokonce ještě důležitější než kvantitativní uvolňování. Je to nulová úroková míra. FED drží úrokové míry na nule už od konce roku 2008. Představitelé FEDu teď říkají, že na nule by taky mohly zůstat až do roku 2017, což je nejspíše dlouho potom, co kvantitativní uvolňování (snad) skončí. Držet krátkodobé úrokové míry tak uměle nízko zároveň garantuje záporné reálné úrokové míry, což je pro zlato ten nejvíce býčí druh monetárního prostředí, který je vůbec možný.

Napsal jsem mnoho esejí o záporných reálných úrokových mírách a zlatu. Poslední přesně před rokem. Politika nulové úrokové míry sráží krátkodobé Treasury výnosy, což zahrnuje i výnosy z benchmarku – výnosu z jednoletého Treasury Bill, který se používá ve výpočtech reálné sazby. Právě odsud se zjišťuje meziroční změna v americkém indexu spotřebitelských cen, což odhaluje reálné sazby. A ty zůstanou záporné tak dlouho, jak dlouho bude FED držet svou politiku nulových úrokových sazeb.

uvolňování 2
To, že je trh se zlatem v podstatě dlouhodobě býčí, má původ v počátku roku 2001, protože reálné úrokové sazby tehdy mířily do záporu kvůli manipulacím FEDu s úrokovými sazbami. Záporné reálné úrokové sazby znamenají, že držitelé dluhopisů kvůli inflaci přijdou o část své kupní síly, což činí zlato mnohem atraktivnějším. Proto má zlato tendenci posilovat tak dlouho, dokud jsou reálné úrokové míry záporné. A toto bude pro zlato býčí faktor až do doby, kdy budou reálné sazby opět kladné.

Aby byl potlačen býčí charakter trhu se zlatem, bylo v letech po roku 1970 potřeba reálné sazby nad 6%. A dokonce i s tak absurdně nízkou a totálně fiktivní inflací na úrovni 1.0%, která prý dnes index spotřebitelských cen postihuje, by FED musel vytlačit krátkodobé sazby k 7%, abychom obdobné reálné sazby viděli i dnes. Neumím si představit že by se to stalo v příštím desetiletí, o nejbližších letech nemluvě! To dává zlatu ještě dost času k posilování, než si to FED rozmyslí a ukončí politiku držení nulových sazeb.

A dnes – i v tom nejlepším bylo zlato do poloviny roku 2011 pouze 7.4x výše. Porovnejme to s monstrózním 24.3x nárůstem při býčím růstu v letech následujících po roku 1970! Teprve ještě čekáme na obecnou mánii, která je potřeba k tomu, aby zničila býčí charakter. K tomu potřebujeme masivní inflační politiku levných peněz ze strany FEDu, která určitě přispěje k tomu, že se dočkáme. Politika nulové úrokové míry je pro zlato stejně býčí faktor jako kvantitativní uvolňování a jak vidíme z historie, může být dokonce ještě více býčím faktorem.

Takže si nedělejme starosti s krátkozrakými americkými spekulanty s futures, kteří vyšilují pokaždé, když FED řekne že by měl brzy zpomalit a ukončit nynější uvolňování. Extrémní páky spojené s futures tyto chlapíky nutí k tomu, aby byl jejich horizont omezen v řádu dnů nebo týdnů; jinými slovy, nevidí les pro stromy. Ale nakonec pochopí že by se měli soustředit na to, co FED dělá než jen poslouchat co tvrdí… a pak se budou sápat po zlatu.

V Zealu budeme připraveni. Tento rok byl ten nejvíc brutální pro celou oblast drahých kovů; odvaha všech investorů a spekulantů jdoucích proti proudu byla bolestivě testována. Většina se vzdala a kapitulovala, opustila zlato, stříbro a zanechala jak tyto kovy, tak cenné papíry důlních společností absurdně laciné. Nikdo nezůstal, jen medvědí investoři, kteří bláhově přesvědčili sami sebe, že zlato bude klesat ještě níže, navzdory enormnímu kvantitativnímu uvolňování.

Ale právě tohle je chvíle, kdy nakupovat lacino; chvíle, kdy je krev na ulicích. Týdně a měsíčně rozesíláme Newslettery těm, kdo jdou proti proudu a kteří sledují cenné papíry a drahé kovy a vše, co je ovlivňuje. Kupujeme za málo, když se ostatní bojí a pak prodáváme draze, když všichni ostatní jsou stateční. Postupně v tomto procesu bohatneme . Připojte se k nám a využijte ve svůj prospěch naší těžce odpracovanou zkušenost, znalost, moudrost a neustálý výzkum. Přihlaste se dnes, než i ostatní zjistí jak levné je dnes zlato!

Základním vzkazem od nás je, že výprodeje, které zlato utrpělo pokaždé, kdy přišlo od FEDu oznámení, že „naše kvantitativní uvolňování nepotrvá věčně“, byly ukázkovou hysterií. Nejsou to žádné novinky a cena zlata se této realitě přizpůsobila už dávno, začátkem ledna. Všechno to prodávání poté bylo emotivní, motivované neudržitelnou a přehnanou vírou v medvědí trh. Dříve nebo později vznětliví američtí spekulanti pochopí, že se mají dívat, co FED skutečně prakticky dělá.

Uvědomí si, že ohromný rozsah nynějšího kvantitativního uvolňování je prostě bezprecedentní a že jde o obrovskou přímou monetizaci Treasuries. Dojde jim, že upouštění od nákupu státních dluhopisů bude dlouhý proces, trvající řadu měsíců, během kterých rozvaha FEDu nadále poroste. A porozumí tomu, že to potrvá ještě několik let, než kvalitativní uvolňování skutečně skončí s tím, jak budou nakoupené dluhopisy dozrávat. Potom se vrátí ke zlatu s lačností, kterou si jen málokdo dnes dovede představit.

Adam Hamilton, CPA     22. listopadu 2013

* Treasury security je forma vládního dluhu vydávaný americkým ministerstvem financí, využívá se k financování vládních výdajů. Označují se i jako Treasuries a tento instrument existuje ve 4 formách. Tyto cenné papíry jsou velmi likvidní a čile se s nimi obchoduje.


Proč nakoupit u nás?
  • Snadné objednání
  • Okamžitá fixace cen
  • Zboží skladem
  • Nákup v Praze bez plateb předem
Více...
Rychlý kontakt STEP Finance, a.s. Česká republika
+420 222 553 210
+420 731 427 743
Slovenská republika
+421 220 253 206
Bolzanova 1615/1, Praha 1
Jak se k nám dostanete?
Vývoj cen zlata Denní cena zlata v USD/Oz Denní cena zlata v USD/Oz
Denní cena zlata v EUR/Oz Denní cena zlata v EUR/Oz
Vývoj cen stříbra Denní cena stříbra v USD/Oz Denní cena stříbra v USD/Oz
Denní cena stříbra v EUR/Oz Denní cena stříbra v EUR/Oz
Vývoj cen platiny Denní cena platiny v USD/Oz Denní cena platiny v USD/Oz
Denní cena platiny v EUR/Oz Denní cena platiny v EUR/Oz
Aktuální ceny Zlato1 425,83
Stříbro16,22
Platina851,03
USD/CZK22,78
EUR/CZK25,55
Poslední aktualizace
19.07.2019 21:55:00

Všechna práva vyhrazena © 2008-2019 | STEP Finance, a.s. | zlaté mince | zlaté cihly | moderní numismatika
STEP Finance, a.s.
Vám nabízí možnost volby více informací...